Aydınlatma Hesabı Nasıl Yapılır?

Aydınlatma, mahal konforunu belirleyen en önemli öğelerden birisidir. Bu nedenle, armatür seçimi yaparken, ideal konforu sağlayacak adet ve şiddette olmasına dikkat edilmelidir. Peki bu seçim nasıl yapılır? 

Öncelikle, evimizdeki mahaller için ideal lux değerlerini belirlememiz gerekir. Aşağıda İTÜ Mimarlık Fakültesi tarafından hazırlanan bir çalışmadan alıntıladığımız lüks değerlerini görebilirsiniz:

 

 

Kaynak : KONUTLARDA AYDINLATMA ENERJİSİ PERFORMANSI VE GÖRSEL KONFOR KOŞULLARI Özlem SÜMENGEN1 Alpin KÖKNEL YENER2 1-2 İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü-Taksim, İstanbul, 34437 sumengeno@itu.edu.tr yener@itu.edu.tr

İdeal lüks değerlerimizi belirledik, şimdi ihtiyaç duyulan armatür sayısını hesaplayabiliriz. Bunun için, aşağıdaki bağlantıdan aydınlatma hesaplama excel dosyasını indirmeniz gerekmektedir:

ev aydınlatma hesabı programı indir

 

Bu tabloda, sarı ile taralı yerleri doldurmanız gereklidir. Mahal ebatları, yapacağımız odanın ölçüleridir. İstenilen lüks değerini yukarıdaki tabloda belirledik. Armatür ile ilgili bilgileri, kutusu veya internette edilenebileceğiniz broşüründen bulabilirsiniz. En alt satırda da, girdiğiniz veriler doğrultusunda kullanmanız gereken armatür sayısını göreceksiniz.

İdeal lükslü, bol konforlu günler:)

 

Bir Cevap Yazın

  1. Aydınlatma Hesabı Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Aydınlatma Hesabı Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aydınlatma Hesabı Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.