Dağınık Yemek Yapanlar İçin Öneriler

Bazıları yemek yaptığı sırada mutfakta oldukça dağınık bir şekilde hareket etmektedir. Yemek malzemelerin bir tarafta, kaşıkların ve tabakların başka bir tarafta olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda üzerinize “dağınık” sıfatının yapıştırılmaması ve daha rahat yemek yapabilmeniz için size bazı önerilerimiz var.

Dağınıklıkları Tezgah Arkasına Atabilirsiniz

Günümüzde birçok evde açık bir alanı bulunduğunu görebilirsiniz. Eğer sizin de mutfağınız açık bir alansa dağınıklık konusunda başınız daha fazla ağrır. Örneğin; yeni yemek yediyseniz ve bulaşıkları henüz toparlamadıysanız aniden misafirler gelebilir. Dağınıklığı saklamak için tezgahınızı veya mutfak adasını bir blok oluşturarak kullanabilirsiniz. Yüksek bloğa sahip olan tezgah, hazırlık ve pişirme sırasında sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Geniş Lavabo Hayat Kurtarır

Dağınık yemek yapan kişiler için lavabonun geniş olması hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir. Bulaşıkları ört bas etmek ve yemek hazırlamak için geniş lavaboları kullanabilirsiniz. Hatta mutfağınızın durumu müsaitse iki tane lavabo kullanabilirsiniz. Bir lavaboda bulaşıklarınızı tutarken diğerinde yemek hazırlayabilirsiniz.

Ufak Eşyalarını Sepete Koyun

Mutfağınızda kullandığınız birçok malzeme ve aleti, mutfağınızın daha dağınık durmasına sebep olabilir. Rende, sarımsak ezici, limon sıkacağı bunlardan sadece bazılarıdır. Bütün bunların daha derli toplu bir şekilde durması için en kolay yöntem; sepet kullanmaktır. Sepetinizi seçeceğiniz sırada içinin görünmemesi için dikkat etmelisiniz. Bunun için sepetlerin boylarının yüksek olmasını tercih edebilirsiniz.

Gıda Malzemeleri İçin Dolap Ayırın

ev aletlerinde olduğu gibi gıda malzemeleri de mutfağınızda dağınıklığa sebep olabilir. Tuz, bakliyat, baharat kavanozları, atıştırmalıklar ve şeker gibi malzemeleri koymak için bir tane mutfak dolabınızı ayırabilirsiniz. Hatta mutfağınızda yeterli alan varsa bir tane kiler dolabını yaptırıp kullanmak hayatınızı kurtaracaktır.

Çekmeceler En İyi Dostlarınız

Yemek yaptığınız sırada en fazla kullandığınız malzeme ve ürünleri size en yakın olan çekmecelere koymalısınız. Bu size hem zamandan tasarruf sağlatacak hem de mutfağınızın dağınık durmasını önleyecektir. Eğer mutfak dolabı yaptıracaksanız bu yüzden dolaplarınızın derin olmasına dikkat etmelisiniz.

Büyük Çöp Kutusu Kullanın

Size vereceğimiz sonuncu öneri ise çöp kutuları üzerinedir. Mutfağınızda yer vereceğiniz çöp kutularını mutlaka büyük boy olanlardan tercih etmeye çalışın. Aynı zamanda çöp kutularını yemek yapacağınız sırada yakınınızda tutmaya çalışın. Bu şekilde yemek yaparken ortaya çıkan çöplerden hızlı bir şekilde kurtulmuş olursunuz. Mutfağınızda çıkan çöpü günlük olarak değiştirmeniz ortaya çıkacak olan pis kokuyu da engelleyecektir.

Bir Cevap Yazın

  1. Dağınık Yemek Yapanlar İçin Öneriler için yorumda bulun

    Dağınık Yemek Yapanlar İçin Öneriler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dağınık Yemek Yapanlar İçin Öneriler için ilk yorumu yapabilirsin.