En Sıradışı Kütüphane Tasarımları

Oturma odaları misafirlerimizi ağırlamak ve onlarla eğlenceli vakit geçirmek için kullandığımız yaşam alanlarıdır. Çoğu zaman misafirlerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan bu odalarla güzel bir sohbet ortamının oluşmasını sağlamak istiyorsanız, birkaç kitabın bu noktada faydası olabilir. Evet, kütüphanelerden bahsediyoruz. Oturma odalarını hem dekor olarak süsleyen, hem de kitaplar üzerine saatler süren muhabbetlerin kapısını aralayan sıradışı kütüphane modellerini sizin için derledik.

Öncelikle kütüphane mobilyalarını dahili (gömülü) ve harici olmak üzere ikiye ayırmak gerekir. Kütüphaneler bazen duvara yapışık, bazen de oturma odasının bir köşesinde dikili duran raflar şeklinde tercih edilebilir. Duvara dayalı kütüphaneler salondaki alandan yer kaplamaz, devrilme gibi riski az olduğundan da çocuklara yönelik tehlike arz etmez. Ancak bu avantajlarına rağmen harici kütüphanelere göre daha yüksek maliyetlidir. Ayrıca kütüphaneyi bir kez tasarladığınız zaman bir daha zor değiştirirsiniz.

Harici, yani duvara gömülü olmadığı için kolaylıkla yerini değiştirebileceğiniz kütüphane mobilyaları ise salonda yer işgal ettiği için pek tercih edilmez. Temizliğinin daha zor olması, yanlışlıkla çarptığınızda kolaylıkla yere devrilip dağılması gibi olumsuz yönleri de cabası.

Ancak ister dahili, ister harici; bir salonda kitaplarınızı sergileyebileceğiniz kütüphanelerin olması mutlaka tavsiye edilir. Aşağıda listelenen geleneksel ve modern kütüphane tasarımlarına göz atarak siz de hayalinizi süsleyen kütüphane modeli için ilham alabilir, oturma odanızın daha şık ve estetik görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. En Sıradışı Kütüphane Tasarımları için yorumda bulun

    En Sıradışı Kütüphane Tasarımları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En Sıradışı Kütüphane Tasarımları için ilk yorumu yapabilirsin.