Ev Dekorasyonuna Nereden Başlanılmalı?

Ev dekorasyonu konusunda herkesin kafasında soru işaretleri oluşmaktadır. Bu soru işaretleri arasında en fazla kafa kurcalayan ise; ev dekorasyonuna nereden başlanılmalı? Sorusudur. Gerek evlenip kendisine yeni ev kuracak kişiler gerekse evinin dekorasyonunu baştan aşağı değiştirmek isteyen kişiler bu sorunun cevabını merak ediyor. Yazımızda sizlere ev dekorasyonu değiştirirken nelere dikkat etmeniz ve nereden başlamanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Evinizin Rengini Belirleyin

Ev dekorasyonu gerçekten yorucu ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte ilk olarak ev dekorasyonunuzda kullanacağınız rengi belirlemelisiniz. Bu konuda planlı çalışma adına hangi odanın hangi duvar rengine sahip olacağını ve mobilyaların tarzının nasıl olacağını not alabilirsiniz.

Bütçenizi Belirlemelisiniz

Dekorasyon zorlu bir süreç olduğu gibi seçeceğiniz mobilyalara ve aksesuarlara göre masraflı bir süreçte olabilir. Bu yüzden ev dekorasyonunuz için ayırdığınız bütçeyi tam olarak belirleyin. Gelir gider hesabını iyi yapmaya çalışın. Eğer bu dengeyi tutturamazsanız hiç ummadığınız masraflar çıkabilir. Mobilyalarınıza, aksesuarlarınıza, tekstil ürünlerine ve boyaya ne kadar harcayacağınızı mutlaka planlayın.

Tadilatlara Öncelik Verin

Evinizde dekorasyona ek olarak tadilat işlemleri de yapılması gerekiyorsa bu işlemleri ilk başta halletmeye çalışın. Tesisat işlemleri ve elektrik işlemleri öncelikli olarak halledilmelidir. Çünkü dekorasyonunuzu tamamladıktan sonra bu işlemleri yaptırmak evinizin düzenini ve görünüşünü bozabilir. Ek olarak evinizin eşyaları geldikten sonra bunların yapılması çok zor olacaktır.

Tadilattan Sonra Uygulamaları Yapılmalı

Eğer evinizin tadilatını tamamladıysanız, artık duvarlarınıza renk verme işlemine geçebilirsiniz. Seçtiğiniz duvar kağıtlarını veya boyaları duvarlara uygulama zamanı gelmiş demektir.

Mobilyalar Boyadan Sonra Yerleştirilir

Mobilya alışverişinizi veya yerleştirme işlemini evinizin işlemleri tamamlandıktan sonra yapabilirsiniz. Bu şekilde eşyaların düzeni tekrar bozulmayacaktır. Ek olarak bu süreçten sonra tarz değişikliğine gitmek veya yeni eşyalar almaya karar vermek sizi hem maddi olarak hem de manevi olarak çok fazla yıpratacaktır. Bu yüzden ilk başta tuttuğunuz defterdeki notları dikkate alarak ilerlemelisiniz.

Aksesuar, Halı, Ve Perde Seçimleri

Tadilat işlemleriniz ve mobilya yerleştirmeleriniz tamamen bittikten sonra avize, halı, aksesuar ve perde seçimlerinizi yapabilirsiniz. Eşyalarınızı tam olarak yerleştirmeden önce bu seçimleri yapmamalısınız. Aksi takdirde tam olarak boyut ve görünüşü hesaplayamayacağınız için sorun yaşayabilirsiniz.

Sizlere yazımızda belirttiğimiz adımları uygulayarak evinizin dekorasyonunu yapmaya başlarsanız kısa süre içerisinde eviniz hayal ettiğiniz ortam haline gelecektir. Dekorasyon sırasında plan yapmak çok önemlidir. Bu yüzden dekorasyona başlamadan önce planınızı yapın.

Bir Cevap Yazın

  1. Ev Dekorasyonuna Nereden Başlanılmalı? için yorumda bulun

    Ev Dekorasyonuna Nereden Başlanılmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ev Dekorasyonuna Nereden Başlanılmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.