Hangi Vazoya Hangi Çiçek Konulmalı?

Elinizde rengârenk farklı çiçekler, gene değişik biçim ve renklerde vazolarınız varsa ve hangi çiçeği hangi vazoya yerleştirmeniz gerektiği konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, işte çiçek ve vazo kombinleri ile ilgili öneriler.

Elinizde kısa ve tombul formlu bir vazo varsa bu vazo için en uygun çiçekler küçük saplı ve çanaklı çiçeklerdir. Tomurcuk güller ve küçük karanfillerin sapları, vazo yüksekliğinde kesilerek kullanılabilir. Çiçeklerin ortasına saplanılacak uzun yapraklar, yükseklik hissi uyandırır. Kâse tarzı geniş ağızlı vazolar, el buketlerini sergilemek için ideal. Böylece buket dağılmaz ve hacimli duruşu bozulmaz. Papatya gibi ince saplı çiçekler bu vazolarda şık durur. Küçük çanaklı ve orta boy kalınlıkta sapa sahip çiçekler için geniş boyunlu ve dar ağızlı çiçekler uygun olur. Sümbül, leylak gibi çiçekler bu tip vazolara konulabilir. Çiçekleri sergilemek için illa bir vazo olması gerekmiyor. Orta boy ve geniş bir sürahiniz varsa özellikle gül, krizantem gibi çiçekleri bu sürahide sergileyebilirsiniz. En klasik vazo, küp formuna yakın olandır. Bu tarz vazolar eğer şeffafsa koyduğunuz çiçeklerin sap uzunluklarını aynı boyda keserek yerleştirebilirsiniz.

Vazo çiçeklerine nasıl bakılır? Çiçekleri alır almaz saplarını 45 derece açıyla ve en az 2,5cm eninde kesildiğinde sapların kurumasını engeller ve daha uzun süre su almasını sağlarsınız. Çiçeklerin alt kısmında kalan yeşil yaprakları ve gereksiz sapları temizleyin. Zira bunlar daha çabuk çürür ve koku yapar. Çiçeklerin suyunu birkaç günde bir değiştirirseniz. Bakteri oluşumunu engellersiniz. Bakteriler, sapların su emmesini engeller. Bu da çabuk solmaya neden olur.

Bir Cevap Yazın

  1. Hangi Vazoya Hangi Çiçek Konulmalı? için yorumda bulun

    Hangi Vazoya Hangi Çiçek Konulmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hangi Vazoya Hangi Çiçek Konulmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.