Mutfak Dolabını Evde Boyayacaklara; Mutfak Dolabı Boyası Tavsiyeleri

Mutfağımız, yeni dolap renkleri ile yenilenmeye hazırdır. Mutfak dolapları için en iyi boya nedir? Sizler için mutfak dolabı boyası tavsiyelerini inceleyeceğiz.

En İyi Rengi Seçin

Yeni mutfak dolap rengi, döşemenizi ve genel düzeninizi tamamlamasını isteyeceksiniz, ancak hiçbir şekilde her şeyin eşleşmesini sağlamak için baskı hissetmeyin. Renkleri seçerken, ikliminizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Sıcak bir yerde yaşıyorsanız ve mutfağa bol miktarda doğal ışık geliyorsa, güneşin ısısı için mıknatıs görevi görebilecek koyu boyadan uzak durmanız gerekir. Ayrıca, çok soluk ve çok koyu gölgelerin, aradaki geniş renk paletini daha hızlı yıpranma, aşınma ve pişirme sıçramaları gösterdiğini de unutmayın.

Boyamadan Önce Astarlayın

Astarlar iki ana kategoriye ayrılır – açık ve koyu – bu nedenle genel olarak konuşursak, astarınızı boya renginize göre seçeceksiniz. Dolaplarınızı beyaz, krem veya pastel tonda yeniden yapıyorsanız, açık boyaya uygun bir astar kullanın ve koyu bir yapacaksanız, içinden geçmeyecek bir astar alın. Çoğu üretici, her astarın boya rengi uygunluğunu etikette açıkça belirtir, bu sebeple ihtiyacınız olanı bulmanız gerekir.

Ya Dolaplarım İyi Durumda Değilse? Üzerlerini Boyamak Bunu Düzeltir Mi?

Dolaplarınız soyuluyorsa, yontuluyorsa veya dökülüyorsa, bu başka bir sorun değildir ve hiçbir sihirli astar ve boya kombinasyonu bunu düzeltemez. Dolaplarınızı boyamak için temizlemeye başlamadan önce, soyulan boyaları sıyırmanız ve ahşap dolgusu ile yama yapmanız gerekir. Daha sonra bunları zımparalamanız ve ahşap dolgunun üzerine bir astar uygulamanız gerekir.

Mutfak Dolabı

Dolaplar İçin Ne Tür Boyaya İhtiyacım Var?

Yağ Mı Lateks Mi?

Lateks boyalar istikrarlı bir şekilde gelişiyor ve bazı kişiler yağ bazlı boyalardan tamamen vazgeçmektedir. Çabuk kurudukları ve suyla temizledikleri için lateks boyalar, yağ bazlı boyalara göre daha kullanılabilirdir. Ancak birçok kişi, daha dayanıklı, daha sert bir boya oluşturduklarını ve daha pürüzsüz bir yüzey elde ettiklerini söyleyerek halen yağ bazlı boyaları tercih etmektedir. Hem yağlı boya hem de lateks iyi bir yüzey sağlar. Lateks boya kullanıyorsanız, bunun vinil akrilik boyalara göre daha fazla dayanıklılık ve yapışma sağlayan yüzde 100 akrilik formülasyon olduğundan emin olun.

Fırça veya Sprey Boya?

Mutfak dolapları, mutfak aletleri ve dolap iç mekanları dahil olmak üzere yanlışlıkla püskürtülebilecek tüm bölgeyi maskelemek zorunda kalacaksınızdır. Bu nedenlerden dolayı, bunun yerine yüksek kaliteli fırçaları tercih etmenizi gerekir. Düz uçlu, büyük kare bir fırçanın yanı sıra açılı bir fırça satın alabilirsiniz. Pervazlı kapıların köşelerine boya alır ve kapı çerçevelerini tek geçişte kaplayabilirsiniz. Lateks boya, suyu emmeyen sentetik bir kıllı fırçayla uygulanmalıdır; yağlı boya doğal kıllı bir fırçayla uygulanması gerekir.

Bir Cevap Yazın

  1. Mutfak Dolabını Evde Boyayacaklara; Mutfak Dolabı Boyası Tavsiyeleri için yorumda bulun

    Mutfak Dolabını Evde Boyayacaklara; Mutfak Dolabı Boyası Tavsiyeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mutfak Dolabını Evde Boyayacaklara; Mutfak Dolabı Boyası Tavsiyeleri için ilk yorumu yapabilirsin.