Evinize Mobilya Alırken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Mobilya alışverişi, ev alışverişinin en zorlularından birisidir. Fakat olmazsa olmazlar arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Mobilyalar insanların hayatlarında ilk çağlardan beri yer alıyordu. İlkel dönemlerde insanlar mobilyaları ağaç, taş ve kemikten yaparmış.

Normalde mobilya denildiği zaman her ne kadar akıllara ahşaptan yapılan mobilyalar gelse de teknolojinin ilerlemesi bu alana da etki etmiş ve farklı mobilya malzemelerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Mobilyalarda kullanılan ürünler arttıkça tasarımlarda farklılaşmaya başladı. Sonucunda ise günümüzde mobilya sektöründe binlerce tasarıma sahip mobilyalar ve farklı kalitede eşyalar karşımıza çıkmaya başladı.

Gerek ev kurmak için gerekse evinizi yenilemek için mutlaka mobilya alışverişi yapmanız gerekir. Yazımızda sizlere mobilya alırken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Mobilyalarınızın Boyutları

Birçok mağazada yer alan mobilyaların boyutları yanıltıcı olabiliyor. Mobilya mağazalarına baktığımız zaman son derece geniş ve açık bir alana sahip olduklarını görüyoruz. Bu yüzden de bir mobilya mağazasında sergilenen eşyalar her zaman gözünüze görünecektir. Aldığınız bir mobilya eve geldiği zaman bütün bir alanı kaplamamalıdır. Bu yüzden mutlaka ölçüm yarak ve evinizin boyutlarını hesaplayarak gidin.

Mobilyanın Bakımı ve Temizliği

Mobilya alırken almayı düşündüğünüz ürünün temizliğinin ve bakımının nasıl yapılacağı hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Bazı eşyalar ne kadar güzel görünseler de periyodik bakımları ve temizlikleri çok zordur. Kolay temizlenebilir eşyalar tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Fiyat Performans Oranı

Mobilya seçiminde ilk dikkat etmeniz gerekenlerden birisi; fiyat – performans oranıdır. Buna kalitede diyebiliriz. Atalarımız ucuz etin yahnisi yavan olur demiş. Mobilyalarda da durum böyledir. Bir mobilyada birçok parça bir araya getirilir ve bunun için iyi bir işçilik gerekir. Bütün bunların iyisine ise ucuz bir şekilde sahip olamazsınız. Bu yüzden ilk bilmeniz gerekenlerden birisi; hem ucuz hem iyi mobilya yoktur.

Mobilyalarınız Tarzı

Mobilyalarında belirli tasarımları vardır. Bu yüzden mobilya alımı sırasında evinizin dekorasyonunu nasıl bir tarzda yapacağınıza mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer tasarıma ilginiz varsa sade bir stilden ziyade daha karmaşık duran elektik stil tarında mobilyalara yönelebilirsiniz. Farkı stillere sahip mobilyaları bir araya getirerek kendiniz de bir tarz oluşturabilirsiniz.

İhtiyacınızı Karşılıyor Mu?

Mobilya almadan önce neye ihtiyaç duyduğunuza iyi bir şekilde karar vermeniz gerekir. Neye ihtiyaç duyduğunuzu bilerek alışverişe çıkarsanız kafa karışıklığı gibi durumlar yaşamazsınız. Eğer mobilya alırken çok fazla bütçeniz yoksa günlük kullanımınızın dışında bir mobilya almamaya özen göstermelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Evinize Mobilya Alırken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler için yorumda bulun

    Evinize Mobilya Alırken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evinize Mobilya Alırken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.