Antika Hobisi Olanlara

Mobilya, bir mahalin doldurulmasından öte, bir yaşam tarzı, bir hayat felsefesi, bir hobidir. Nostaljik ruhlu insanların mobilya tercihi de antika mobilyalardır. Bu yazımızda; antikacılara faydalı olacak bazı küçük rehberlikler yapacağız.

Öncelikle ikinci el ile antika mobilya arasındaki farkı bilelim, her 2.el eşya antika değildir. Antika adı altında, en az bir kez el değiştirmiş mobilyalar satılmaktadır.  Antika, bir tarihi ruhu olan, kullanıldığı zamanın izlerini taşıyan eşyadır. Tabi bu tutkunun bir bedeli de var; antika mobilyalar modern mobilyalara göre manevi değerinden ötürü biraz daha pahalı olabilmektedir.

Örneğin 18. yüzyıldan kalma aşağıdaki antika sandık s 15bin TLdir.

antika sandık

Bu antika çalışma masası ise 1500 tl civarındadır:

antika çalışma masası

Aşağıdaki 100 yıllık antika dolap 15bin tl değerindedir:

antika dolap

Fiyatlar; antikanın sağlamlığı, tarihi, daha önce kullanan kişilerin ünü, kullanıldığı yerler gibi kriterlere göre farklılık gösterebilir.  Aşağıdaki antika tutkunları için; antika mobilya galerisi oluşturduk =)

Antika arayanlara tavsiyemiz, yukarıda bahsettiğimiz gibi; 2.el ile antikanın farkında olması ve antika görünüm kazandırılmış günümüz imalatlarından kaçınmasıdır.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Antika Hobisi Olanlara için yorumda bulun

    Antika Hobisi Olanlara için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antika Hobisi Olanlara için ilk yorumu yapabilirsin.