Çamaşır Makinesi Neden Sürekli Suyu Boşaltıyor?

Çamaşır makineleri ile ilgili olarak en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de makinenin başlatılmasından sonra suyu alıp, sonra tekrar boşaltmasıdır. Makinenin suyu aldıktan sonra yıkama programını başlatamadan yeniden su boşaltmaya geçmesi için tüketicide genellikle makinenin suyu boşaltma sisteminde bir arıza olduğu şeklinde değerlendirilir. Ancak Örnek Mahallesi Arçelik Servisi merkezi teknik uzmanlarımız bu tip sorunlarının gerçek kaynağının düşünülenin tam aksine su girişinden kaynaklı olduğunu belirtiyor. Çamaşır makinesi devamlı su aldığından, makinenin içerisindeki su seviyesinin devamlı aşılmasına neden olur. Bu nedenle de çamaşır makineniz otomatik olarak su seviyesinin aşıldığını algılayarak, su boşaltma işlemine geçiş yapar.

Çamaşır Makinesi Niye Sürekli Su Alır?

Çamaşır makinelerinde temel fonksiyonun yerine getirilebilmesi için ilk çalıştırma ile birlikte makine içerisine bağlı olduğu su tesisatında su alımı gerçekleştirilir. Bu su alım işlemi makinenizin arka kısmında bulunan su tesisatından gelen “su giriş hortumu” parçasının bağlı olduğu plastik parçayla sağlanır. Çamaşır makinenize takılan su giriş hortumunun, takıldığı parça ise “ventil” olarak isimlendirilir. Çamaşır makinenizin ventil isimli parçası, makine içerisindeki su seviyesinin ideal miktara ulaşmasından sonra su alımını keser. Otomatik olarak gerçekleştirilen bu işlemde ventil parçasının fonksiyonunu yerine getirememesi halinde makine su alımına devam eder. Ventilin suyu kesememesinden dolayı sürekli su alan makinede doğrudan su seviyesi aşıldığından doğrudan boşaltım işlemine geçiş yapar. Bununla birlikte Göztepe Arçelik Servisi uzmanlarımız, çamaşır makinesinin içerisindeki su miktarının otomatik olarak tespit edilmesini sağlayan “su seviye anahtarı” isimli parçanın da arızalanmış olması ihtimalini değerlendirir.

Çamaşır Makinesi Sürekli Su Boşaltma Sorunu Nasıl Çözülür?

Çamaşır makinesinin sürekli su almasına ve doğal olarak da sürekli su boşaltmasına neden olan ventil ya da su seviye anahtarı parçalarının arızası için https://www.arcelikservisi.tv adresi üzerinden ulaşacağınız, uzman teknikerleri tarafından müdahalede edilmesi gerekmektedir. Çamaşır makinesinin ventil veya su seviye anahtarı parçalarının arızalanması halinde yenisiyle değişiminin yapılması gerekir. Ventil ya da su seviye anahtarı parçasının değiştirilmesi bireysel olarak yapılabilecek bir işlem olmadığından mutlaka profesyonel yardım alınması gerekir. Uzman teknikerler tarafından yapılacak hassas müdahaleler ile çamaşır makinesinin sürekli suyu boşaltmasına neden olan arızalı parçanın değişimi sağlanır.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Çamaşır Makinesi Neden Sürekli Suyu Boşaltıyor? için yorumda bulun

    Çamaşır Makinesi Neden Sürekli Suyu Boşaltıyor? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çamaşır Makinesi Neden Sürekli Suyu Boşaltıyor? için ilk yorumu yapabilirsin.