Dekorasyon Yaparken Gri İle Mükemmel Uyumlu Renkler

Sahip olduğunuz farklı farklı soğuk ve sıcak tonlar sayesinde diğer renkler neredeyse tamamıyla uyum sağlayabilen gri renk, özellikle son dönemlerde iç mekân dekorasyonlarında oldukça rağbet görmektedir. Gözü yormayan ve aşırılıktan uzak bir renk olması nedeniyle evinizde sakinlik arayanlar yatak odasına, terasa veya kitap okuma köşelerine kullanmak için gri renk harika bir seçenek olabilir.

Bu yazıda sizlere, gri rengin hangi renklerle kullanabileceğinizi, ne tarz dekoratif aksesuarla canlandırabileceğinizi ve gri rengiyle özdeşleşmiş minimalist dekorasyonların tarzını öğrenip kendi evinizde kullanmak için uygulayabilirsiniz. Ev dekorasyonları ve renkler üzerinde daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Gri ile Uyumlu Renkler

Gri rengin sağladığı avantajlardan biri nötr renk olmasıdır. Kullandığınız alan dış mekân ve iç mekân olsun, mobilyada veya duvarda olsun her alanda nötr bir etki bırakabilirsiniz. Bu nedenle bir araya getirebileceğiniz her renkle uyum sağlayıp o rengin yarattığı hava ile bütünleşebilir.

Grinin bu özelliklerini avantaja çevirmek de sizin elinizdedir. Gri rengi kullanılacak ortamda sakin bir hava yaratmak isterseniz turkuaz veya gibi soğuk renkler kullanabilirsiniz. Çok sönük gözükeceğini düşünüyorsanız ve sarı gibi sıcak renkler ekleyerek ortama hava katabilirsiniz.

Gri

Gri Renkli Dekorasyon Önerileri

Gri ve seçtiğiniz diğer renklerle dekorasyon yaparken aklınızda bulunması gereken en büyük etkenlerden bir tanesi bu renkleri aynı oranda kullanmamanızdır. Bu gibi durumlarda dekore edilecek alan karmaşık görünebilir ve göze hoş gelmeyebilir.

Gri rengin arka planda ağırlıklı olursa seçeceğiniz diğer renk belirli köşelerde göze çarpıcı şekilde kullanmanız gerekir. Örneğin, sıcak bir hava katmak istiyorsanız sandalyelerde, koltuklarda veya perdelerde kullanacağın turuncu veya kırmızı renk gri ile çatışmayacaktır. Aksine daha canlı bir hava katacaktır.

tonlara geldiğimiz zaman ise biraz daha rahat davranabilirsiniz. Genelde gri ile birlikte kullanıldığı zaman sakin ve huzurlu bir hava katan maviler daha soluk renkler kullanıldığında gri ile akışkan bir geçiş sağlayabilir.

Gri ile Dekorasyonda Minimalist Yaklaşımlar

Gri renk daha fazla kullanılmaya başlaması ile birlikte minimalist ve modern dekorasyonlar daha fazla kullanılmaya başlandı. Nötr enerjisi sayesinde sade ve minimalist görüntüsü ile doğrudan görülebilen gri renk bu tarz dekorasyonların ayrılmaz parçasıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi canlı aksan renklerinin aksine bej ve pembe gibi yine nötr olan renkler ile eşleştirildiğinde şık ve sade bir ortam yaratılır. Eğer sizlerde evinizde minimalist ve modern bir dekorasyon planı yapıyorsanız mutlaka gri, bej, beyaz ve pudra pembesi renkleriyle eşleştirerek hayalinizdeki eve kolayca kavuşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Dekorasyon Yaparken Gri İle Mükemmel Uyumlu Renkler için yorumda bulun

    Dekorasyon Yaparken Gri İle Mükemmel Uyumlu Renkler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dekorasyon Yaparken Gri İle Mükemmel Uyumlu Renkler için ilk yorumu yapabilirsin.