Dekorasyonda Country Stili ile Doğayı Evinize Davet Edin!

Hangimiz zaman zaman şehir yaşantısının gürültüsünden epey bir uzaklaşmak, şirin mi şirin bir kasabada kafamızı dinlemek, doğayla baş başa zaman geçirmek istemiyoruz ki?

Ancak tüm bu arzularımıza rağmen modernizm adı altında kent yaşamından da bir türlü vazgeçemiyor, avmler, cafeler, barlar hatta beton binalar olmadan kendimizi hiçbir şekilde rahat hissetmiyoruz. Doğanın değerini ise daha çok yaşlandığımızda anlıyor; sakin bir köye yerleşerek, hayatımızın son demlerini huzurlu bir şekilde geçirmeyi diliyoruz.

Bu yazımızda uzun zamandır özlemini duyduğunuz ancak bir türlü gidemediğiniz köy yaşantısını evlerinize taşımanıza yardımcı olacak; yani kendinizi kırsal bir kasabada, doğanın kucağında yaşıyormuş gibi hissetmenize katkıda bulunacak dekorasyonda country stili ile ilgi olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte; dekorasyonda country stiline dair bilmeniz gerekenler:

  • Yalın bir çizgiye sahip mobilya ve aksesuarlar:

 

İngilizce kökenli bir kelime olan ‘country’ kelimesi; Türkçede kasaba şeklinde karşılık bulurken; country stili dekorasyon ise daha çok sade, rahat, huzurlu ve doğadan esinlenilerek tasarlanmış evleri ifade ediyor.

Yani country stilinin olmazsa olmazları arasında mümkün olduğunca sadelik, yalınlık, gösterişten uzaklık ve bahar esintilerini yansıtan mobilya ve aksesuarlar bulunuyor.

İngiliz ve Amerikan köyleri tarzında dekore edilen country stilinde özellikle pötikare desenli masa örtüleri, kareli mobilyalar ve koltuk takımları sıklıkla yer alıyor.

  • Açık mavi ve tozpembe ağırlıklı dekorasyon:

Özellikle açık mavi ve tozpembe gibi pastel tonların ağırlıklı bir şekilde kullanıldığı country stilinde, güllerle ve çiçeklerle bezenmiş masa örtülerine, nevresim takımlarına ve yastıklara sıklıkla rastlayabiliyoruz.

Gökyüzünü temsil eden açık mavinin tercih edildiği duvar renklerinde kullanılan çiçek ve gül motifli duvar kağıtları; bizde kendimizi doğayla bütünleşmiş hissi uyandırmayı oldukça iyi bir şekilde başarıyor.

  • Ahşap masalar:

Uçsuz bucaksız ormanları ve ağaçları temsil eden ahşap masalar; country dekorasyon stilinin olmazsa olmaz detaylarından bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor.

Ahşap masalarla ve sandalyelerle donatılmış yemek masası takımları; modernizmin ve şehir yaşantısının aksine kişinin kendini doğanın bir parçası gibi hissetmesini sağlıyor.

Ahşap malzemenin pek çok yerde kullanıldığı country stilinde ahşap, açık mutfak rafları da epey bir dikkat çekiyor.

  • Eskitme tarzı objeler:

 

Ahşap malzemelerin ağırlıklı bir şekilde yeniden hayat bulduğu counrty dekorasyon stilinde eskitme avizeler, aynalar ve mobilyalar da tercih ediliyor.

Eskitme orta sehpaların kullanıldığı salonlar; bir de çiçeklerle dolu vazolarla donatıldığında ortaya kartpostalı andıran bir tablo çıkıyor.

Doğayı seviyor ve tabiatın güzelliklerine hayranlık duyuyorsanız; evinizi mutlaka country tarzı dekorasyon stili ile dekore etmenizi öneriyoruz!

 

Bir Cevap Yazın

  1. Dekorasyonda Country Stili ile Doğayı Evinize Davet Edin! için yorumda bulun

    Dekorasyonda Country Stili ile Doğayı Evinize Davet Edin! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dekorasyonda Country Stili ile Doğayı Evinize Davet Edin! için ilk yorumu yapabilirsin.