Pop-Art Dekorasyon Stilinin Olmazsa Olmazları

İlk kez 1950’li yıllarda ortaya atılan, 1960’lı yıllarda ise tüm gücünü dünya çapında göstermeye başlayan Pop Art; son dönemlerde dekorasyon dünyasında da oldukça popüler olmayı başarmış gibi görünüyor.

Özellikle gençler tarafından yoğun ilgi gören, gençlerin sıklıkla uğradıkları ve zamanların çoğunu arkadaşlarıyla birlikte sohbet ederek geçirdiği cafe konseptlerinde yeniden hayat bulan Pop-Art dekorasyon stili; en genel tanımıyla geçmişten günümüze kadar tüm dünyada birer ikon olmayı başarmış sanatçıların fotoğraf baskılarının yer aldığı tabloların, eşyaların ve mobilya ve aksesuarların ev, cafe vb. alanların dekorasyonunda kullanılması anlamına geliyor.

Örneğin; Yeşil Çam karakterlerinin ve yıldızlarının çoğunlukla kullanıldığı mobilya, masa, aksesuar ve tablo seçimleri; aslında Pop-Art dekorasyon stilinin birer parçası olma özelliği taşıyor.

Bu yazımızda Pop-Art dekorasyon stilinin olmazsa olmazlarından kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte; Pop-Art Dekorasyon Stilinin Olmazsa Olmazları:

  • Parlak, canlı ve neon renkler:

Parlak sarı, pembe, mavi, kırmızı gibi oldukça canlı renklerin kullanıldığı Pop-Art dekorasyonunda kullanılan tüm mobilya ve aksesuarlar; son derece dikkat çekici parçalardan oluşuyor.

Parlak yüzeylerin yer aldığı mobilya ve aksesuarlarda mavi, sarı, pembe gibi capcanlı renkler; aynı anda birlikte kullanılırken, renklerin bu denli belirgin ve canlı olması ise pop-art dekorasyon stili ile döşenmiş mekanlarda kişinin sıra dışı bir atmofer solumasına olanak tanıyor.

Özellikle enerjik, hareketli ve kural tanımayan bir karakteri bulunan kişiler tarafından tercih edilen Pop-Art dekorasyonunda bir dönemin en ünlü yıldızlarının yanı sıra, en ünlü şehirleri ve o döneme ait kültürel imgeler de kullanılıyor.

  • Belirli bir döneme ait kültürel imgeler:

Yalnızca bir zamanlar dünyanın en popüler olan yıldızlarının değil, o döneme dair her türlü kültürel imgenin kullanıldığı Pop-Art dekorasyonunda sık sık Paris, Viyana gibi şehir resimlerinin kullanıldığı renkli ve canlı kumaşlara rastlayabiliyoruz.

Özellikle takımlarında, masa ve sandalye kumaşlarında tercih edilen popüler imgeler; stor ve zebra perdelerde bile kullanılabiliyor. Popüler kültüre ait imgelerin en çok kullanıldığı yerler ise duvarlarımıza astığımız tablolar olarak karşımıza çıkıyor.

Marilyn Monroe, Elvis Presley, Charlie Chaplin Bob Marley; gibi dünya çapında yıldızların fotoğraflarının yer aldığı tablolar; Pop-Art dekorasyonunun olmazsa olmazları listesinde bulunuyor.

  • 60’lı ve 80’li yıllarda yaşayan ölümsüz starlar:

Pop Art dekorasyon stili; bir yandan canlı ve enerjik yaşam alanları yaratmayı hedeflerken bir yandan da bir döneme damgasını vurmuş isimleri, imgeleri ve moda akımlarını da ölümsüzleştirmeyi amaçlıyor.

Şayet sizler de geçmişe özlem duyuyorsanız; 60-80’li yılların havasını her daim teneffüs etmek adına yaşam alanlarınızda Pop-Art dekorasyon stiline yer verebilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Pop-Art Dekorasyon Stilinin Olmazsa Olmazları için yorumda bulun

    Pop-Art Dekorasyon Stilinin Olmazsa Olmazları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pop-Art Dekorasyon Stilinin Olmazsa Olmazları için ilk yorumu yapabilirsin.