En Dekoratif Yapay Şömine Modelleri

kelimesi Fransızcadan gelir. Kışın alanı ısıtmak, bazı yörelerde ise yemek pişirmek amacıyla kullanılan içerisinde ateş yakılan önü açık ocak anlamına gelen mimari yapıdır. Yıllardır tasarımsal olarak mekanların odak noktası olmuştur. Günümüzde çoğunlukla sadece ısıtma amacı ile kullanılmaktadır fakat halen tasarımı ön plana çıkaran ve dekorasyonlara değer katan önemli bir kriterdir. Doğal şöminelerin baca olması ve odun yakmasından dolayı yapay şömine son zamanlarda daha fazla tercih edilmektedir.

Yapay Çeşitleri

Yapay şömineler yakıt çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Bu çeşitler şunlardır;

Elektrikli Şömineler

Gündelik yaşamda alanlarda kullanılan doğal şömineler daha az risk taşımaktadır. Ayrıca baca gerektirmemesi nedeniyle konutlarda, restoran, kafe ve eğlence mekânlarda çok fazla tercih edilmektedir. Üç boyutlu duman ve alev efekti ile (duman, alt kısımdaki su tankından gelen su buharı ile sağlanmaktadır) gerçek bir şömineyi aratmayacak kadar iyi bir görseli bulunmaktadır. Bu modeller uzaktan kumanda ile kontrol edilme imkânı bulunmaktadır. Kurulumu kolay ve hızlıdır. İhtiyacınız olan tek şey 220V elektrik bir prizdir. Yani sabah kurulumunu yaptıktan sonra akşam işinizden döndükten sonra karşısında keyif yapabilirsiniz.

Yapay Şömine

Doğalgazlı Şömineler

Yakıt olarak LPG veya doğalgaz ile çalışan türüdür. Mimari tasarımlara göre önü kapalı / açık kullanılabilmektedir. Gerçek duman ve aleve sahip olduğundan dolayı baca ihtiyacı yoktur. Elektrikli şöminelerde olduğu gibi uzaktan kumanda ile kontrol edilmektedir.

Etanollü Şömineler

Elektrikli şöminelerdeki gibi bacasız şömineler sınıfında bulunan etanollü şömineler, bioetanol yakıtları sayesinde şömine kullanırken gerçek alev görüntüsü görürsünüz. Şömine haznesinin etrafında bulunan tasarım sayesinde modern, rüstik veya klasik dekorasyon ile birlikte yer almaktadır. Bacasız olması, taşınabilir olması, doğal aleve sahip olması ve sadece görsel bir efekt değil gerçekten ısıtma sağlaması nedeniyle eğlence mekanlarında ve konutlarda en çok tercih edilen şömine tipidir. Özellikle açık alan kullanımlara uygun olması soğuk kış dönemlerinde açık havalı eğlence mekânlarında estetik bir görüntü oluşturmaktadır.

Yapay şöminelerin en büyük avantajı, odunlu doğal şöminelerde duman, is, kıvılcım sıçraması, ateşi yakma, kül temizleme ve alevi sürekli canlı tutma zahmetlerinden kurtulmuş olursunuz. Üstelik sizlere sunulan seçeneklerle tasarım harikaları yaratabilirsiniz. Salonunuza manzaraya hâkim bir yapay şömine, önüne 2 berjer koltuk ve deri halı ile muhteşem bir köşe oluşturabilirsiniz. Yapay şömine ile istediğiniz alana sahip olmak sadece sizin hayal gücünüze bağlıdır.

Bir Cevap Yazın

  1. En Dekoratif Yapay Şömine Modelleri için yorumda bulun

    En Dekoratif Yapay Şömine Modelleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En Dekoratif Yapay Şömine Modelleri için ilk yorumu yapabilirsin.