Ev Dekorasyonunda Doğal Taş Kullanımı

Betonarme yapı ve binaların her yeri sarıp sarmaladığı günümüz modern dünyasında ev dekorasyonu söz konusu olduğunda evlerimizin zemininde genellikle parke modellerini kullanmayı tercih ediyoruz.

Tahtadan imal edilen parkeler, evlerimizin hatta ofislerimizin daha sıcak olmasını sağlasa da yüzyıllardır dekorasyonda kullanılan doğal taş modası da hiçbir şekilde geçmiyor.

Öyle ki traverten, mermer başta olmak üzere duvarlarımızda, mutfaklarımızda, bina dış cephelerinde kullanılan doğal taşlar; hem negatif enerjiyi yaşam alanlarımızdan uzaklaştırıyor hem de evlerimizin ve binalarımızın daha şık ve gösterişli görünmesine olanak tanıyor.

Ev dekorasyonunda doğal taş kullanımı başlıklı bu yazımızda bina girişlerinde, oturma odası duvarlarında, işyerlerinde, yatak odası duvarlarında kullanabileceğiniz hepsi birbirinden şahane doğal taş modellerine yer vermek istiyoruz.

Peki, ev dekorasyonunda doğal taşlar nasıl ve nerelerde kullanılıyor? İşte en güzel doğal taşların ev dekorasyonunda kullanım alanları:

  • Traverten:

Son derece doğal görünen traverten taş duvar kaplamalar; özellikle country, vintage stilinin benimsendiği yaşam alanlarının olmazsa olmazları arasında yer alıyorlar.

Hafif kırık beyaz ve bej renkler, traverten taş duvar kaplamalarda en çok tercih edilen renkler olmakla birlikte klasik traverten kaplamalar, hemen hemen tüm duvar renkleri ve mobilyalar ile eşsiz bir uyum sergiliyorlar.

Patlatma uygulamaları doğrultusunda daha küçük ebatlara indirgenen traverten kaplamalar, müşterinin isteği üzerine tamburda eskitilebiliyor.

Böylelikle duvarları süsleyen traverten kaplamaların daha yumuşak, hoş, estetik görünmesi ve pürüzsüz olması sağlanıyor.

TV arkasında, salon ve mutfak duvarlarında tercih edebileceğiniz traverten duvar kaplamalara yatak odalarınızda da yer verebilirsiniz. Hatta evinizin bacalarını bile traverten kaplama ile donatabilirsiniz.

  • Kültür tuğlası taş kaplama:

Tamamen doğadan ilham alınarak tasarlanan kültür tuğlası taş kaplama, özellikle televizyon arka planında en çok tercih edilen taş kaplama modelleri arasında yer alıyor.

Isı yalıtım özelliği bulunan bu kaplama modeli, evlerinizin, ofislerinizin ya da diğer yaşam alanlarınızın da soğuk olmamasına olanak tanıyor.

Duvarlara kısa bir zaman dilimi içerisinde kolaylıkla uygulanabilen kültür tuğlası taş kaplama, solmayan renkleri sayesinde yıllar boyunca kullanılabiliyor.

Temizliği ve bakımı oldukça kolay olduğundan herhangi bir bakım gerektirmeksizin uzun yıllar boyunca dayanabiliyor.

Oturma odalarınızda odaya asalet katan bir taş kaplama modeli arayışındaysanız, son derece estetik ve zarif duran kültür tuğlası modellerine bir şans verebilirsiniz.

  • Mermer eskitme taş kaplama

En çok tercih edilen taş kaplama modelleri listesinde ilk sırada bulunan mermerin mekanik yollarla eskimiş bir görünüm kazanması ile elde edilen mermer eskitme taş kaplamalar; görünümleri ile dikkat çekmeyi başarıyorlar.

Ev ve ofis salonlarının yanı sıra dış cephe binalarında da sıklıkla kullanılan mermer eskitme taş kaplama modellerine özellikle iki ya da üç katlı müstakil evlerde rastlayabiliyoruz.

Villa dış cephelerini de süsleyen mermer eskitme taş kaplamalar; farklı model ve renk seçenekleri ile neredeyse her zevkten kişiye hitap ediyor.

Mermer eskitme taş kaplamalar, tıpkı traverten kaplamalar gibi TV ünite, salon ve mutfak duvarlarında da yoğun bir şekilde kullanılıyorlar.

İç ve dış mekan duvar kaplamalarının birbiriyle uyum içerisinde olmasını diliyorsanız, mermer eskitme taş kaplamaları tercih edebilirsiniz.

Taş Kaplama Kullanım Alanları:

Doğal taş kaplamalarının kullanım alanlarının yalnızca mutfak ve salon duvarları ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

Doğal taş kaplamaları evinizin ya da ofisinizin istediğiniz bölümünde kullanabilir hatta taş kaplamaya özel bir alan da yaratabilirsiniz.

Örneğin, iki katlı bir dublex villa ya da evde yaşıyorsanız; üst kata çıkmanızı sağlayan merdiven geçişlerinde taş kaplamalara yer verebilirsiniz.

Ya da şöminenizin bulunduğu alanı eskitme tarzı taş kaplama modelleri ile renklendirebilir, odanızda daha sıcak ve samimi bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Mutfağınızın tezgah kısmında tercih ettiğiniz natural bir taş kaplama modeli ile mutfağınıza canlılık katabilirsiniz.

Hatta banyolarınızda bile taş kaplamaların yer aldığı şık bir köşe oluşturabilirsiniz. Son olarak evinizdeki kolon ve kirişleri doğal taşlar ile kaplatarak, kolon ve kirişlerin daha modern ve estetik görünmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Ev Dekorasyonunda Doğal Taş Kullanımı için yorumda bulun

    Ev Dekorasyonunda Doğal Taş Kullanımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ev Dekorasyonunda Doğal Taş Kullanımı için ilk yorumu yapabilirsin.