Halı Seçimi Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Tıpkı evlerimizde kullandığımız perdelerimiz gibi halılarımız da dekorasyonumuzun tamamlayıcı unsurları arasında yer alıyor. Öyle ki beğendiğimiz ve satın almayı düşündüğümüz halımızın salonumuzda ya da diğer odalarımızda kullandığımız mobilyalarımızla, parke renkleriyle hatta duvar tablolarıyla bile uyumlu olması gerekiyor.

Aksi halde yanlış bir halı seçimi, tüm dekorasyonumuzun birbiriyle olan uyumunu yok ederek, karmakarışık bir görünüm oluşmasına neden olabiliyor.

Halı seçimi esnasında dikkat etmeniz gerekenler başlıklı bu yazımızda halı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birtakım noktalara kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, halı seçimine dair bilmeniz gereken püf noktalar:

  • Renk uyumunu göz önünde bulundurun!

 

Renk uyumu, kıyafetlerimizin yanı sıra aksesuar ve mobilya seçimlerimiz esnasında da öncelikle dikkat etmemiz gereken ilk noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Örneğin pembe koltuklarla ve beyaz duvar boyasıyla dekore ettiğimiz bir odada gümüş, mor ya da turuncu renge sahip bir halı kullandığımızda odamızın daha şık ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayabiliyoruz.

Desenli ya da çiçek motifli mobilyalar kullandığımızda ise tercihimizi mutlaka beyaz ya da bej gibi tek renkli halılardan yana kullanmamız gerekiyor. Aksi halde son derece karmaşık ve gözü yoran bir görünüm elde edebiliyoruz.

  • Perde seçiminde bulunmadan halı satın almaya kalkışmayın!

Çoğu kadın her ne kadar perdelerini değiştirmeye bayılsa da perdeleri değiştirdiği zamanlarda halılarını değiştirmeyi çoğu zaman unutuyor. Bu durum ise perde-halı uyumunun saf dışı bırakılması anlamına geliyor.

Yeni bir eve taşınacaksanız ya da evlendiğiniz için kendi evinize çıkacaksanız, öncelikle perde seçimlerinizi tamamlamanızı ardından da halı seçimini gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Aksi halde halılarınıza uygun bir perde modeli satın alırken son derece zorlanabilirsiniz.

  • Dekorasyon stilinize uygun halı seçiminde bulunun!

Vintage ya da country tarzla dekore ettiğiniz bir eviniz bulunuyorsa evinizde klasik halı modellerini kullanmanız oldukça absürt kaçabilir.

Aynı şekilde şık ve gösterişli mobilyalar kullandığınız salonunuzda patchwork halıya yer vermeniz, ileride pişman olmanıza yol açabilir.

Bu yüzden de halınızı seçerken, dekorasyonunuzda tercih ettiğiniz stili de göz önünde bulundurmayı asla ihmal etmemelisiniz!

  • Halıların özellikleri hakkında yeterli bilgi edinin!

Çocuk odasında kullanmayı düşündüğünüz bir halının kolay temizlenebilen, çamaşır makinesinde yıkamaya elverişli bir halı olmasına dikkat ettiğiniz takdirde temizlik yapmaya ayırdığınız zamanı kendinize ayırma şansı elde edebilirsiniz.

Aynı zamanda çocuk ya da bebek odasında kullanacağınız halıyı hijyenik materyalden imal edilen modeller arasından tercih ederseniz, çocuğunuzun sağlığını da en iyi şekilde gözetebilirsiniz.

Şimdiden keyifli alışverişler diliyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Halı Seçimi Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler: için yorumda bulun

    Halı Seçimi Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler: için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Halı Seçimi Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler: için ilk yorumu yapabilirsin.