Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Halı bir evin olmazsa olmaz parçaları arasındadır. Bu yüzden de çok büyük önem kazanır. Doğru halıyı bulmak bazen çok zordur.

Bir evi gösteren yegane parçalardan birisi halıdır. Bu yüzden evinizi dekore ederken en önemli parçalar arasında kendisine yer bulur. Halı seçimi ise gerçekten zor ve yorucu bir işlemdir. Bazen doğru halıyı bulmak için günlerce mağaza mağaza gezersiniz. Bizde yazımızda sizlere doğru halıyı seçerken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Hangi Tip Halı İstediğinize Karar Verin!

Halı seçimi sırasında problem yaşanmasının en büyük sebeplerinden birisi; insanların nasıl halı istediğine karar verememesidir. Halılar ikiye ayrılır diyebiliriz. Klasik ve modern halılar. Aslında bu ikisi arasında karar verirken ev dekorasyonunuzu baz alabilirsiniz.

Evinizi daha çok eşyalarla veya klasik şekilde döşediyseniz halılarınızı klasik seçmelisiniz. Fakat evinizde modern bir görünüm hakimse halılarınızı klasik seçmeniz abartı kalacaktır. Bu yüzden olabildiğince modern ve sportif duran halıları tercih etmelisiniz.

Halınızın Rengi

Belki de halı seçimi konusunda en fazla zorlanılan kısım halının rengidir. Halılar genellikle desenli olduğu için halınızın rengi ve deseni biraz kendi tercihinize kalmıştır diyebiliriz. Bazı tavsiyeler verecek olursak; eviniz küçükse eğer koyu renk halılar almamaya özen göstermelisiniz. Küçük odalarda koyu renk halı odanın daha küçük durmasına sebep olabilir. Aynı zamanda halı alacağınız oda ışık almıyorsa yine koyu renkler yerine açık renkleri tercih etmelisiniz. Bu şekilde odanız karanlık havasından biraz olsun kurtulacaktır.

Halınızın rengini seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör ise eşyalarınızın rengidir. Yani halınızın takımınızla ve diğer eşyalarınızla uyumlu olması gerekir. Aynı renkleri tercih etmenize gerek yok. Fakat eşyalarınızın renginin halınızın desenlerinde bulunması bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır.

Halının Kalitesi

Hiç kimse birkaç ay sonra yenilemek için eşya almaz. Bu yüzden halınızın kaliteli olması çok önemlidir. Halınızın kalitesini anlamak için tanıtım broşüründe yer alan bilgileri gözden geçirebilirsiniz. Broşürlerde halınızın kullanıma göre değerleri yer alı ve bu değerlendirme 5 puan üzerinden verilir. Kullanımın yoğun olacağı yerlerde 5 üzerinden 4 – 5 değerlerini seçebilirsiniz. Çok yoğun değilse 2 – 3 değerlerinde olan halıları tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli? için yorumda bulun

    Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli? için ilk yorumu yapabilirsin.