Japon Stili Otel Yatak Odası Dekorasyonu

Retro şeklinin moda olmasıyla beraber Japon stili mobilyalar çok fazla karşımıza çıkmaya başladı diyebiliriz. Hatta bu modanın 2014 yılından günümüze kadar geldiğini söyleyebiliriz. Peki, Japon stili neden bu kadar tercih ediliyor? Çünkü Japon stili dekorasyon mekanlarda yer tasarrufu sağlanmasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra son derece dinlendirici ve rahattır. Bu yüzden insanlar genellikle evlerinde Japon stili yatak odası tercih ederken birçok otel sahibi de otellerinde bu stili tercih etmektedir.

Neden Japon Stili Tercih Edilmeli?

Japon stili denildiği zaman genellikle akıllara yuvarlak abajurlar, engin yataklar, çekmeceli veya pervazlı kapılar akıllara gelmektedir. Fakat burada en önemli nokta; Japonların mimaride gerçekten bir deha olmalarından kaynaklanmaktadır. Japonlar genellikle evin en işlevsel olan eşyalarını en az yer kaplayacak şekilde üretmeyi başarıyorlar.

Japon stilinin otel yatak odalarında kullanılmasıyla veya evlerde kullanılmasıyla çok dazla farklar yoktur. Bu tasarımların ilgi çekmesinin en büyük sebebinin de bu olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar otel odalarında Japon stili sayesinde konforlu bir gece geçirebiliyor.

Japon Stilinin Dinlendirme Özelliği Vardır

Otel odalarında Japon stili tercih edilmesinin en büyük sebebi; insanları dinlendirme özelliğine sahip olmasıdır. Bu yüzden ne mobilyalar ne de renkler yorucu olacaktır. Otel odalarında az mobilyaların tercih edilmesinin en büyük sebebi de budur. Bir odada ne kadar az mobilya bulunuyorsa o kadar az göz yorgunluğu oluşur. Aynı zamanda seçimi bakımından toprak rengi gibi doğal renkler tercih edilmesi insanları dinlendirecektir.

Otel yatakları Japon stiline göre tercih edilecekse evlerde kullanıldığı gibi alçak yataklar tercih edilmelidir. Yataklar bu yüzden otellerde genellikle yere yakın olur. Japon stili tercih edilerek oluşturulmuş olan otellerde genellikle yataklar alçak tutulduğu gibi aynı zamanda bir odada yer alacak olan mobilyalar arasında en geniş yeri yataklar kaplar. Odada elbise dolapları bile yataktan olacak şekilde seçilir.

Tercih edilen yatakların yere yakın ve geniş olmasının yanı sıra yataklarda ihtiyaç duyulan bütün temel eşyalar yer alır. Örneğin; kat kat çarşaflar veya iki ya da üçten fazla yastık yatakta bulunmaz. Sadece iki tane yastık ve bir insanın ihtiyaç duyabileceği kadar örtü yer alır. Yastık seçimi ise yüksek yastıklardan değil insanların rahat edebileceği ortapedik yastıklardan yanadır.

Japon stiline sahip yatak odalarında yapay ışıklandırma az kullanılırken odanın olabildiği kadar gün ışığı alması sağlanır. Bu yüzden genellikle perdelerin açık renkli olduklarını görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Japon Stili Otel Yatak Odası Dekorasyonu için yorumda bulun

    Japon Stili Otel Yatak Odası Dekorasyonu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Japon Stili Otel Yatak Odası Dekorasyonu için ilk yorumu yapabilirsin.