Klima ve Kombi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima ve kombiler evlerin en önemli ihtiyaçları arasında. Bir tanesi daha çok yazın kullanılırken, diğeri dört mevsim kullanılan bir araç.

SATIŞ SONRASI DESTEK ÖNEMLİ

İster oda ister merkezi klima sistemleri olsun hepsinin çalışma prensibi aynı. Ortamdaki sıcak havayı soğuk hava ile sirküle etmek. Klima kullanırken nelere dikkat edilmeli? Öncelikle klimanın markası ve satış sonrası teknik desteği önemli. Klimaların soğutma kapasitesi BTU olarak adlandırılır. Yüksek BTU değerine sahip bir klima aynı zamanda yüksek bir gücü beraberinde getiriyor. Klima takacağınız odanın boyutları alacağınız verim açısından gerekli. Bu durumda oda boyutuna göre, klimanın büyüklüğünü belirlemek gerekiyor. Klima kullanırken ısıyı çok fazla değiştirmek, termostatı düşük bir ısıdan tekrar yükseltmek tasarruf yapmak değildir. Aksine daha fazla fatura ödemenize sebep olur. Eğer tek bir klima ile birden fazla odayı soğutuyorsanız, klimanın uyanına bir vantilatör koyarak soğuk havanın daha rahat dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Klimanın çok açıp kapatmamak lazım. Eğer kapattıysanız yeniden açmak için 5 dakika bekleyin. Zira kompresörü bozabilirsiniz.

BİR KOMBİNİN ÖMRÜ 15YIL

Kombi seçerken nelere dikkat edilmeli? Kombi alırken dikkat edilmesi gereken üç ölçüt var: evin metrekaresi, bulunduğu kat ve evin yönü.89 -90 metrekarelik bir ev için 17 bin, 90-150 metrekarelik evler için 20 bin,150 metrekare üstü evler için 24-30 bin kilokalorilik kombiler uygun olur. Kombi seçerken unutulmaması gereken ucuz olan değil kullandıkça maliyeti düşürecek kombi olması. Kombilerin ömrü uluslararası standartlara göre 15 yıl. Kombi kullananların övgü ve şikâyetlerini dikkate almakta fayda var. Cihazın tipi ve ışıl kalitesine dairenizi incelettikten sonra karar verin. Kombiyi mutlaka servisine taktırın ve firmanın vermiş olduğu belgelerin uygun olup olmadığını inceleyin. Kombi fiyatları 1000-3000 arasında değişmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Kombi Servisi dedi ki:

    Kombi seçiminde evin metre karesi ve izolasyon durumu çok önemli.