Küçük Mekanlara Dekorasyon Tavisyeleri

mekanlar, bazı dekorasyon uygulamaları sayesinde göründüğünden daha büyük ve işlevsel gösterilebilir. Ama bu konuda da etrafta birçok yanlış bilgi dolaşıyor. Örneğin renkler. Evet açık renkler küçük mekanları daha ferah göstermeyi başarabilir ama bu o mekanın daha geniş görüneceği anlamına gelmez. Aslında bilinenin aksine, koyu renklerin küçük mekanları daha geniş gösterdiği kanıtlanmıştır. Bu algısal olay, koyu duvarlar ile tavan çizgi ve köşe ayrımlarının belirgin olması esasına dayanır. Ve elbette ışık durumu. Mekanda ışık her şeydir. Koyu duvarlı küçük bir mekan içerisine lokal aydınlatmalar koyarak mekanı hem daha geniş hem de daha hacimli gösterebilirsiniz.


küçük mekanları büyük gösterme

Yine aynı mantıkla, alçak tavanlar için de renklerden yardım alınabilir. Tavan ile duvarın aynı renk tonlarına yakın olması aralarındaki çizgileri yok edeceğinden tavanın daha yüksek görünmesini sağlar. Yine bu tip bir mekana yüksek bir noktadan dekor perde asmakta oldukça etkilidir. Alçak tavanlı bir mekan için ışık tercihi ise lambader olmalıdır.

Peki ya pencereler küçükse? pencereler doğal olarak ışığın eve daha az girmesine neden olacağı için, bu tip bir mekan için en iyi dekoratif uygulama aynalardır. Aynalar ışığın iki katına çıkmasını sağlarken, aynı zamanda da mekana bir derinlik yaratırlar.

Evet küçük mekan için dekoratif hileler bunlar. Ancak mekanı aksesuarlarla boğmamanın önemine de dikkat çekmek gerekiyor. Zaten küçük olan mekanda işlevsiz, sadece dekorasyon amaçlı eşya tutmak yerine göze hoş gelen, daha az yer kaplayan işlevli eşyalar tutmalısınız. Mekanınızı dekore ederken bir yerden kopya çekmek ya da bir stili takip etmek zorunda değilsiniz. Yalnızca kendi zevkinizi yansıtsanız yeter.

Bir Cevap Yazın

  1. Küçük Mekanlara Dekorasyon Tavisyeleri için yorumda bulun

    Küçük Mekanlara Dekorasyon Tavisyeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Küçük Mekanlara Dekorasyon Tavisyeleri için ilk yorumu yapabilirsin.