Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir koltuk takımı alırken yalnızca görünümü ya da rahatlığına bakılmaz. Öncelikle o koltuğun gireceği mekanın şeklini ve boyutlarını düşünmelisiniz. Çünkü koltuğu koyduğunuzda alanınız daralmamalı ve koltuk mutlaka işlevsel durmalıdır. Eğer ölçüleriniz örtüşüyor ve koltuk takımı tam da odanız için işlevsel duruyorsa, o halde ağacının cinsine, sağlamlığına, kumaşının kalitesine ve rengine ya da desenine bakabilirsiniz.

Küçük bir salonunuz varsa, köşe koltuklarla salonda daha geniş bir etki yaratabilirsiniz. Salonunuz büyükse, o zaman da daha büyük köşe koltuklar yerine iki üçlü ce iki tekli modeller sizin için daha uygun olabilir. Renk tercihi ise duvar, tavan ve zeminle uyumlu olmakla beraber bordo, yeşil ya da kahve tonları olabilir. Bu koyu tercihler salonlarda sıklıkla tercih edilen renklerdendir. Daha elit bir hava yaratırlar.

Yine kumaş tercihinde kirlenme ve lekelenmeyi gözardı etmemelisiniz. Özellikle çocuklu aileler silinebilen kumaşları tercih edebilir. Kumaşın terletmeyen ve leke tutmayan özelliklerde olması da önemlidir. Salonlar için kadife, oturma odaları için keten ideal bir tercih olabilir. koltuklar da evlerde, ofislerde sıklıkla kullanılmasına rağmen, bu deri çeşitleri suni olduğu için terleme yapabiliyor ve kolay bir şekilde yırtılabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca suni deriden uzak durmakta fayda var.

Koltuk takımının yastıklarının fermuarlı olması sizin işinize gelecektir. Böylelikle kolayca çıkarılıp yıkanabilir. Yine isterseniz döşemeleri de bu şekilde portatif olarak alabilir ya da tasarlatabilirsiniz. Gerektiğinde yıkama kolaylığı sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili bir püf noktası da temizlik için verebiliriz; eğer koltuk, yastık vs. kumaşlarını silerken durulama suyuna kokudan rahatsız olmamak için küçük bir miktarda sirke koyulursa, kumaşlar daha fazla parlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.