Yemek Odalarınızda Akdeniz Havası

Yemek odası dekorasyonu yapma aşamasındaysanız ve yemek odalarında Akdeniz esintilerinin olması hoşunuza gidiyorsa, bu konuda örnek alabileceğiniz birçok dekorasyon fikrinin olduğunu söyleyebiliriz. Yemek odalarında Akdeniz havası yaşamak zannettiğiniz daha kolaydır.

Bütün ailenin bir araya geldiği önemli misafirlerin ağırlandığı yemek odalarınız evinizin en önemli bölümleri arasında yer almaktadır. Yemek odalarını bazıları sadece bir yemek masası ve çevresine dizilmiş olan sandalyelerden ibaret görür. Fakat yemek odalarınız aslında sizin stilinizi ve konfor anlayışınızı yansıtacak olan unsurlardan bir tanesidir. Yemek odanızın hem şık hem de konforlu olmasını istiyorsanız mutlaka Akdeniz stilinden faydalanmanız gerekir.

Renk Ve Mobilya Seçimi Çok Önemlidir

Eğer yemek odalarınıza Akdeniz havası katmak istiyorsanız mobilya ve renk seçiminiz çok önemlidir. Bunlara ek olarak sofistike desenler, aksesuarlar ve aydınlatma unsurları sayesinde yemek odanızdaki Akdeniz unsurlarını daha fazla güçlendirebilirsiniz. Burada önemli olan sandalye ve yemek masasıyla beraber kullanabileceğiniz diğer mobilyaların seçimine de özen göstermektir.

Akdeniz ülkelerinin genel mimarilerinde bitki örtüsünün ve kültürel özelliklerinin yansıtıldığı renklerin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle toprak, gözyüzü ve deniz renkleri en fazla tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Sarı, turuncu, kahverengi, mavi ve yeşil gibi renkleri evinizin yemek odasında Akdeniz esintisini yaşamak için kullanabilirsiniz. Beyaz kireç badana, doğal ahşap, büyük bitkiler, egeyi yansıtan mavi detaylar, seramikler, renkli camlar, Akdeniz sitilinin mutfağınızda yansımasında en etkili olan unsurlar arasında yer almaktadır.

Farklı Tarzlar Kullanabilirsiniz

Akdeniz havasına sahip olan yemek odalarınızı modern tarzda veya klasik tarzda kurgulayabilirsiniz. Ağır tarza sahip olan mobilyalarla klasik tarza bürünmüş yapmanız mümkündür. Fakat mavi ve beyaz ağırlıklı tercih edebileceğiniz mobilyalarla da modern bir yemek odası tasarlayabilirsiniz.

Yazımızda belirttiğimiz gibi kullanacağınız aksesuarlar ve aydınlatma unsurları yemek odanız Akdeniz tarzını hakim kılmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Aksesuar olarak büyük yapraklara sahip olan bitkiler palmiye bitkileri kullanmanın yanı sıra ek olarak denizi çağrıştıran deniz kabuğu gibi figürlere de yer verebilirsiniz. Aydınlatma unsuru olarak da yemek masanızın tam ortasında yer alacak büyük bir sarkıt lamba kullanabilirsiniz. Bu tarz aydınlatmalar Akdeniz stili için oldukça uygun tercihlerdir.

Kullanacağınız fenerler ve şamdanlarda aydınlatma unsurlarınızı artıracaktır. Yemek odalarınız bu fikirlerle çok şık bir hal alacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Yemek Odalarınızda Akdeniz Havası için yorumda bulun

    Yemek Odalarınızda Akdeniz Havası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yemek Odalarınızda Akdeniz Havası için ilk yorumu yapabilirsin.