Ataks Tavuk Nedir? Nereden Alınır

Ataks tavuk bakımı kolaydır ve verimlilik açısından oldukça yüksek bir tavuk türüdür. Ataks tavuğun ortalama yumurta verme süreleri 4 veya 5 aylık olduğu zaman vermektedir. Bir başka ifade ile ortalama 17 veya 19 haftalık olduklarında yumurta almaya başlarsınız.

Ataks Tavuğu Alırken Neler Önemlidir?

Çiftliğinize almak istediğiniz bu tavukların yumurta verimi yüksektir ve sağlıklıdır. Ataks tavuğu ıslah çalışmaları sonucu tescillenen Türkiye’nin yumurtalık tavuklarından biridir. Salma tavukçuluk ve doğal organik yumurta üretimi için ülkemizde pek çok firmanın kullandığı tavuklarından biridir.

Ataks Tavuk Kaç Ayda Yumurtlar?

Ataks tavuğu yaklaşık 4-5 ay sonra yumurtlamaya başlar. Yumurta verimleri de yüksektir.

Ataks Tavuk Gurk Olur Mu?

Ataks tavuk gurk olur mu diye soru soran ve endişe eden insanlar bu tavukların folluklarında yumurta olduğunda ve zamanı geldiğinde gurka yattıklarını ve iyi bir anne olduğu gözlemlenmiştir. Ancak Ataks tavuk cinsine özgü horoz cinsi olmadığı için çıkacak olan yavrular 1. kan yavru olmayabilir. Peki Ataks tavukları günde kaç gram yem yemektedir? Ülkemizde Ataks tavukların günlük yem tüketimleri 120 ila 125 gramdır. Bu gramaj tavuğun yemlik sistemine, cinsine, yem kalitesi, kümesin sıcaklığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca Granül ve Pelet yemleri ince yemlere göre daha çok severler.

Ataks Tavuk Bakım Koşulları Nasıldır?

Bu tür tavukları yumurta tavuğu olarak kullanmak ve tavuklardan verim almak için bakım konusunda dikkatlice davranmanız gerekir. Ataks tavukların yem seçimi çok önemlidir. Bahçe tavukları olduğu için gezinme açısında yeterli alanların olması gelişimi açısından önemlidir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken kümeslerin uygun seçilmesidir.

Ataks Tavuk Özellikleri

 • Ataks tavuk ırkı Ankara Araştırma da üretilen verimi yüksek tavuk ırklarından biridir.
 • Ataks tavukların ortalama 17 ile 19. haftasında yumurta vermeye başlayacaktır.
 • Salma tavukçulukta ise 18 ile 20 hafta olarak vermeye başlayabilir.
 • Ataks tavukları bir bahçe tavuğudur ve aktif bir yapıya sahip olduğu için salma tavukçulukta verimli sonuçlar elde edilir.
 • Ataks tavukları salma tavukçuluk doğal yumurta üretimlerinde yıllık ortalama 250 ile 300 adet yumurta verimi yapabilmektedir.
 • Ataks tavuğu alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi 1. kan olmasıdır. Her siyah tavuk ataks tavuk anlamına gelmemektedir. 1. kan olmadıkça gerçek ataks özellikleri ve verim alma şansı yoktur.
 • Ataks tavukların yumurta renkleri açık kahve, krem ve pembemsi karışık renktedir.
 • Ataks tavukların günlük yem tüketimleri yaklaşık 120 ile 125 gramdır.
 • Ataks tavuklarının ortalama yumurta ağırlıkları 64 ile 70 gramdır.

Atak tavuk fiyatları hakkında daha fazla bilgi için www.tavuksatisi.com sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

 1. ataks tavuğu Ataks Tavuk Nedir? Nereden Alınır için yorumda bulun

  Ataks Tavuk Nedir? Nereden Alınır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ataks Tavuk Nedir? Nereden Alınır için ilk yorumu yapabilirsin.