Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

dekorasyonu son dönemde çokça revaçta olan uğraşılardan biri haline geldi. Duvar dekorasyonu için çok çeşitli fikirler olmasına karşın, son derece zorlu bir iştir. Hem güncel modayı ve vintage ürünlerin kurgularını takip etmek hem de bunları bir araya getirecek vizyona sahip olmak gerekir. Bu noktada tek başına bir hobi olarak yapabileceği gibi, iç mimarlardan da destek alınabilmektedir.

 

dekorasyonu yaparken öncelikle boş ve düzgün zemine sahip bir duvar gerekmektedir. Dekorasyon yaparken sadece bol bol aksesuarlar ya da aynalarla süslenmiş bir duvar akla gelmemelidir. Üç boyutlu duvar kağıdı dekorasyon ürünleri ile de bir duvarı zenginleştirmek mümkündür. Bu sayede ekstra bir aksesuar kullanılmadan belki sadece bir raf ile dekorasyonu tamamlamak mümkün olacaktır. Evin ruhunu yaşatan duvarlar için tarzınızı yansıtabilecek tasarım fikirleri ile evinize zenginlik katabilirsiniz.

Duvar Aksesuarları

 

Oda en güzel eşyalarla dekore edilse de tamamlayıcı bir duvar dekorasyon fikirleri olmadığı zaman anlam taşımayacaktır. Öncelikle dekorasyon yapılacak odadaki renkleri ve konsepti iyi analiz etmek ve ona göre aksesuar tercihi yapmak gerekir. En modern tasarımlardan olan ahşap duvar dekorasyon ürünleri hemen hemen her renk mobilya ile uyum sağlayabilecektir.

 

Mutlaka tamamlayıcı olan mobilyanın da ahşap özellikler taşımasına dikkat edilmelidir. Aksesuar için ahşap ürünlerin seçimini yaparken kitaplık tercih edilebilir ya da dekoratif duvar raf modelleri tercih edilebilmektedir. Rafların seçiminde büyük boy tek bir ürün kullanılabilir ya da küçük boylarda asimetrik olarak birkaç tane raf kullanılabilir. Burada rafların yanına ailenin baş harflerinin olabileceği dekoratif duvar harfleri kullanarak çeşitlilik sağlayabilmek mümkündür. Duvar dekorasyonunda en önemli nokta bütünlüğün sağlanmasıdır. Her ne malzeme kullanılırsa kullanılsın birbiri ve eşyalar ile uyumu önemlidir. Hazır alınabilecek ya da evde kendinizin tasarlayabileceği dekoratif duvar panoları kullanarak şıklık yaratabilirsiniz. Bir çerçeveye sadece renkli bir kumaş gererek ya da beyaz bir kumaşı birkaç fırça darbesiyle renklendirerek basitçe bir pano yapmak mümkündür. Bu panoyu tablo gibi kullanabilir ya da notlarınızı raptiye ile sabitleyebileceğiniz bir pano haline getirebilirsiniz.

Duvar Kaplama Çeşitleri

 

Duvar kaplama ürünlerinde pek çok çeşit bulunmaktadır. Özellikle tv arkası duvar dekorasyonu son dönemde ilgi çekici konseptleri içinde barındırmaktadır. Taş duvar yapımı en çok tercih edilenler arasında yerini almaktadır. Beyaz ve bej tonları taş duvar kullanımında sıklıkla tercih edilmektedir. Bütçe dahilinde gerçek taş duvarın pahalı gelmesi halinde üç boyutlu taş duvar görünümlü plakalar da daha uygun fiyata yapılabilmektedir.

Duvar kaplaması için en çok tercih edilen bir diğer seçenek de duvar kağıdıdır. Duvar kağıdı dekorasyon fikirleri için de genelde her mobilya ile uyum sağlayabilecek bej ya da gri tonlar tercih edilmektedir. Ayrıca hiç aksesuar kullanılmayacak ise bir tablo havası yaratabilecek desenli duvar kağıdı da kullanılabilir. Bunlarda da üç boyut görünümlü kendinizi adeta bir ormanda hissettirebilecek resimli duvar kağıtları bulunmaktadır.

 

Duvar dekorasyon modelleri içinde yeni fikirlerden faydalanılabilir. Son zamanlarda tavan ya da duvar kaplamaları için asma tavan ve asma duvar kullanılmaktadır. Alçıpan ana malzemesi ile yapılan ve tv arkası için en çok kullanılan yeni, şekilli bir duvar yaratma olanağı sağlamaktadır. Bu tür bir kaplama kullanıldığı zaman sadece iyi bir ışıklandırma yaparak bütünlük sağlamak yeterli olacaktır.

 

Dekoratif duvar şablonları kullanarak düz renk boyalı bir alana desen ve renk katmak da mümkündür. Bu şablonları uygun fiyata yapı marketlerden alabilir ve kendiniz duvarınıza uygulayabilirsiniz.

 

Kendin Yap Fikirleri

 

Duvarlar için evde kendi başınıza uygulama yapabileceğiniz çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Duvar dekorasyon süsleri için basit malzemeler ile şık ve modern tasarımlar yapabilirsiniz. Özellikle gazete kullanılarak yapılan çerçeve süslemeleri çok uygulanan duvar dekorasyonu kendin yap fikirlerindendir.

 

Kendin yap projeleri içinde eski objeleri yenilemek en çok tercih edilen fikirler arasındadır. Rengi solmuş ya da yüzeyi dökülmeye başlamış bir objeyi yeniden zımparalayıp, boyayarak ona hayat katmak ve yepyeni görünmesini sağlamak mümkündür.

 

Tam tersine yeni bir ürünü eskitme tekniği boya uygulayarak antika görünümü vermek de kendin yap fikirlerinden başlıcalarıdır. Dekoratif duvar lambası uygulamalarında özellikle ahşap ağırlıklı mobilya tasarımına uyumlu olacak şekilde halat kullanımı yaygındır. Elimizde mevcut ahşap ağırlıklı bir duvar lambasını halat ile dolama tekniği ile yenileyebiliriz.

 

Kendin yap projelerinin en iyi yanı çok uygun bütçelere tasarım yapılabilmesidir. Örnek şablonlara uyularak evde kolaylıkla uygulanabilir. Gerekli malzemeler ise artık pek çok internet sitesi ve yapı markette bulunmaktadır. Hem ucuza yapılabilecek hem de zevk alınacak bir hobiyi evimizi güzelleştirmek için kullanabiliriz. Bunun için dekorasyon dergilerinden ya da dekorasyon bloglarını takip ederek fikir edinilebilir.

Duvar Dekorasyon Ürünleri

 

Boş olduğu anda evi anlamsızlaştıran ama uygun şekilde donatıldığında eve bir ruh katan duvarları kolaylıkla dekore edebiliriz. Bunun için biraz vizyon ve basit fikirler yeterli olacaktır. Duvar dekorasyon tabloları en çok kullanılan ürünlerinin başında gelmektedir. Değerli bir tablo ile ihtişam yaratılabileceği gibi düşük fiyatlı kanvas tablolar da kullanılabilir.

 

Duvarın uygunluğuna göre son dönemde her yerde görebileceğimiz ışıklı tabloları da seçebiliriz. Tablo seçimi yaparken en dikkat edilmesi gereken evin bir başka tablosu olan halı ile uyumudur. Yerden tavana kadar iyi bir geçiş sağlamak bütünlüğü koruyacak ve tarz yaratacaktır.

 

Evde en çok salon için kullanılan bir diğer ürün dekoratif duvar aynası olarak göze çarpar. Aynalar yüksek çeşitlilikte olabilmektedir. Altın kaplama varaklı aynalardan düz kesimli dikdörtgen boy aynalarına kadar çok fazla model bulunmaktadır.

Hatta hiç çerçeve kullanılmadan bir duvarın tamamen ayna ile kaplandığı tasarımlar da bulunmaktadır. Yemek masasının kullanıldığı alandaki uygun bir duvarda ayna kullanılması, evin içine derinlik katmasını da sağlayacaktır. Bu nedenle ayna kullanımı salon içinde mutlaka yapılmalıdır.

 

Antre Duvar Dekorasyonu

 

Bir eve girdiğinizde evin tarzını yansıtan ilk yer antre olarak karşımıza çıkar. Eve girişi takiben bizi içine alan genelde de uzun olan koridorlara canlılık katmak duvar dekorasyonu ile mümkün olacaktır. Antre için kullanılan dekoratif duvar askısı modelleri çok çeşitlidir. En çok kullanılan materyal ahşap ya da palet şeklindedir.

 

Sade bir ayakkabılığın üstündeki duvara montelenebilecek bir ahşap duvar askısı ile yerden tasarruf sağlanabilir. Ayrıca duvarda iyi bir tasarıma da sahip olunabilir. Dekorasyonun bel kemiğini oluşturan duvarları süslerken antrede de çerçevelerin görselliğinden faydalanılmalıdır. Tüm koridor boyunca takılan çerçevelerde kullanılan aile fotoğrafları ya da doğa resimleri ile sade ve şık bir dekorasyona ulaşılabilir.

 

Antrede duvar renk tercihini yaparken göze en çok çarpan renkler gri ve beyaz tonlarıdır. Gri duvar dekorasyon yapılırken de siyah-beyaz ya da ahşap aksesuarlar kullanılabilir. Gri bir duvarın üstüne beyaz kullanılacaksa ayakkabılık ve duvar askısını beyaz, çerçeveleri ise siyah-beyaz karışık renkli tercih edilebilir. Ayrıca yine gri ile tamamlayıcı ve günümüz modası olan tüm aksesuarı ve mobilyaları masif ahşap seçmek mümkündür.

 

Tüm duvar dekorasyonu fikirleri için de en önemli adım ilk başta bir tasarıma karar vermektir. Uygulamadaki ana renk ve ana malzemeye emin olduktan sonra dekorasyon büyük bir zevkle tamamlanabilecektir.

Bir Cevap Yazın

  1. Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.