Erzak Dolabı Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz?

Çok amaçlı dolaplar son zamanlarda her evde bulunmakta ve kurtarıcı olarak nitelendirilecek mobilyalar arasında yer almaktadır. Özellikle depolama alanları yetersiz küçük metrekareli evlerde ortalıktaki her türlü dağınıklığı toplayan bu dolapların farklı modelleri ve kaliteleri bulunmaktadır. Çok amaçlı dolapların fiyatları kalitesine, tasarımına ve kullanışlı olup olmamasına göre değişmektedir.

Ayak Yükseklik Seviyesi

Çok amaçlı dolapların bazı modellerinin ayak yükseltisi bulunmazken bazılarında yüksek ayak bulunmaktadır. Yüksek ayaklı bir dolap sahibi olmak dolabın altını temizlerken işe yarar. Süpürge ya da paspas sığabilecek yükseklikte bir ayak yapısı olursa temizlik esnasında yormaz ve pratik olur.

Çok amaçlı dolapların içleri her zaman dolu olduğundan altını temizlemek için içini boşaltmak ya da boşaltmadan o ağırlıkları ile çekmek mümkün değildir. Bundan dolayı altına süpürge ya da paspas sığabilecek kadar ayak yükseltisi olan dolapları tercih etmekte fayda vardır.

Kapak Tasarımı

Çok amaçlı dolaplar genellikle depo alanı olarak kullanılan dolaplardır. Birçok yerde de erzak dolabı modelleri adı altında farklı isimlerde satılırlar. Erzak ve depo alanı olarak kullanıldıklarından içleri her daim dolu ve karmaşık olabilir. Bundan dolayı kapak yapıları cam ve dolabın içini gösteren farklı modelleri almamak gerekir. Dolabın içini sürekli düzenlemek sıkıntı yaratacağından kapak yapısının dolabın içini göstermeyen düz bir kapak olmasında fayda var. Düz bir kapak hem şık dururken hem de dolap içi ne kadar karmaşık olursa olsun kimse görmez.

İç Dizaynı

Çok amaçlı dolaplar genellikle bir kadar büyük olmayan minimal dolaplar olduğundan iç dizaynının kullanışlı olması gerekmektedir. Farklı ölçüleri bulunan çok amaçlı dolapların en küçüğüne sahip olan biri bile o dolabı tam kapasite kullanmak ister. Evdeki bütün fazlalıkları, mutfak erzakını ya da çocukların fazla oyuncaklarını depolamak isteyebilir.

Bundan dolayı çok amaçlı dolap alırken raf aralığına dikkat etmek gerekir. Bir dolabın içinde üç raf olması mı yoksa beş raf olması mı daha kullanışlı olur? Beş raflı bir dolap varsa kesinlikle daha az raf olan bir dolap tercih edilmemelidir. Alındığı gün belki üç raf yetebilir ama eşya yaşandıkça çoğalan bir şeydir ve zamanla daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyulur.

Malzemesinin Sağlamlığı

Çok amaçlı dolap için depo dolabı ya da erzak dolabı da denmektedir. Bu da çok amaçlı dolapların içlerinin her daim dolu olduğu anlamına gelir. Yükü ağır olan çok amaçlı dolapların sağlamlığı çok önemlidir. Kışlık konserve yapmış olan bir ev hanımı çok amaçlı dolabının rafının bu ağırlığa dayanamayıp kırıldığını ve tüm emeğinin boşa gittiğini görmek istemez. Ağır bir yük altında dolabın yamulduğunu, ayağının kırıldığını hiç kimse görmek istemez. Bu tip sürprizlerle karşılaşmamak için çok amaçlı dolap alırken malzeme yapısı mutlaka sorgulanmalı, taşıyacağı yükün kilogram cinsi sorulmalıdır. İyi bir dolapta fiyat yüksekte olsa zamanla fiyat performans açısından memnun kalınacağı kesin bir durum.

Fonksiyonel Kullanım Avantajı

Fonksiyonel kullanım denilince yine dolabın iç dizaynı ile ilgili bir durum oluşmaktadır.

  • Rafların aralıkları ölçüleri
  • Rafların ihtiyaca göre takılıp çıkarılabilir olması
  • Çekmece varsa, çekmecelerin derinlikleri ve dolabın arkasına kadar gitmesi

Tüm bunlar bir dolabın fonksiyonel kullanımını göstermektedir.

Ölçüleri

Dolap alırken dikkat edilecek en önemli şey o dolabın ölçüleridir. Burada dolabın evin neresine konulacağı önem arz eder. Mesela çatı katının tavanı alçak olabilir ve ona göre dolap almak gerekir. Dikkat edilmediği durumda can sıkıcı sürprizlerle karşılaşmak mümkündür.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Erzak Dolabı Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz? için yorumda bulun

    Erzak Dolabı Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Erzak Dolabı Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz? için ilk yorumu yapabilirsin.