Ev Dekorasyonlarında Hangi Renkler Trend?

Banyo, mutfak, yemek odası ve salon gibi alanların kendi içindeki dekorasyonları genel anlamda uyumlu bir ev dekorasyonuna göre daha kolay olmaktadır. Ev dekorasyonlarında genel bir uyum yakalamak ve yaratmak istediğiniz havayı tüm eve yaymak, çok daha zor bir işlemdir. Ancak doğru renk seçimleriyle bu durumu biraz daha kolaylaştırmanız ve evinizde istediğiniz dekorun havasını rahatlıkla yaratabilmeniz mümkündür. Peki ev dekorasyonlarında en çok tercih edilen ve öne çıkan renkler hangileridir?

Ev Dekorasyonlarında Hangi Renkler Trend?

Ev Dekorasyonlarında Hangi Renkler Trend

Ev Dekorasyonlarında Kullanılması Gereken Renkler

Ev dekorasyonlarınızda renk grupları oluşturarak, dekorasyonunuza en uygun olan renkleri rahatlıkla seçebilirsiniz. Öncelikle ev dekorasyonlarında en çok kullanılan veya en trend olan renk seçenekleri üzerinde durmak, daha mantıklı olacaktır. Birbirine yakın renkleri aynı gruplar içerisinde bulundurmak ve bu gruplandırmaya göre seçim yapmak, size ciddi anlamda yaratıcılık kazandıracaktır. Örnek olarak; Siyah, mor ve kahverengi gibi renk seçeneklerini bir gruba alabilirken, kırmızı, turuncu ve renklerini de diğer bir grupta incelemeniz gerekmektedir. Yeşil, sarı ve mavi renkleri ise üçüncü renk grubu olarak değerlendirilebilmektedir.

Ev Dekorasyonlarında Siyah, Kahverengi ve Mor Renklerini Kullanmak

Ev dekorasyonlarında genel anlamda mor ve siyah renklerinin kullanılması, açıkça bir güç göstergesi olarak kabul edilmektedir. Mor rengi, gri ile birlikte uyarlandığı zaman, siyah rengi ise beyaz ve benzeri renkler ile uyarlandığı zaman, harika bir ev dekorasyonu elde etmenize neden olacaktır. Evinizde oturma odasından siyah rengini uzak tutmanız gerekirken, kahverengini ise salondan uzak tutmanız, daha sağlıklı bir tasarım elde etmenize neden olacaktır.

Ev Dekorasyonlarında Kırmızı, Turuncu ve Renklerini Kullanmak

Ev dekorasyonlarında, kısmında, çok aşırıya kaçmamanız durumunda kırmızı renginin muhteşem bir hava katacağını söylemek mümkün olacaktır. Öte yandan pembe rengi ise ev dekorasyonlarında genel anlamda banyolarda, kız çocuğu ya da bebek odası  bölgelerinde kullanılmaktadır. Mutfak ve çocuk odası dekorasyonlarında da, enerjinin ve hareketliliğin rengi olan turuncudan yardım almak her zaman için avantaj sağlayacaktır. Ancak bu renklerin, salonlarda ya da yatak odalarında kullanılmasından kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Ev Dekorasyonlarında Yeşil, Sarı ve Mavi Renklerini Kullanmak

Ev dekorasyonlarında sarı renginin genel anlamda duvarlarda, halılarda veya aksesuarlarda kullanılmasının daha mantıklı olduğu bilinmektedir. Ancak bu sarı renginin, sarının pastel tonları ya da daha açık tonları olduğunu söylemek doğru olacaktır. Aksi halde tam bir fiyaskoya imza atmanız kaçınılmazdır. Yeşilin tazelik etkisi vermesi ve rahatlatıcı olmasından ötürü ise oturma odasında veya yatak odalarında aşırıya kaçmamak kaydıyla kullanılması herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Öte yandan mavi rengi denildiği zaman çoğu kişinin aklına banyo gelmektedir. Bu nedenle banyo dekorasyonlarında açık mavi, yumuşak mavi ve türkuaz tonlarına ağırlık verilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. inegöl mobilyası dedi ki:

    sarı renk her zaman favorim olmuştur