2020 Ev Dekorasyonu için Yaratıcı Fikirler

Yeni yıla girerken ev dekorasyonu trendlerinde de pek çok farklı fikirler ortaya çıkıyor. İç mimarlar ve dekorasyon uzmanları tarafından gerek yeni bir ev kuracak, gerekse de mevcut evlerini dekorasyon edecekler için özellikle salon içerisinde tercih etmeleri gereken bazı önemli püf noktaları bulunuyor. Peki, 2019 ev dekorasyonu için hangi fikirler ön plana çıkacak?

 

 

 

1- Minimalist Tasarımlar

Ev dekorasyonunda yeni yılda artık minimalist düşünce tarzı hakim olacak. 21. yüzyılın vazgeçilmezleri arasında yer alacak olan minimalist düşünceler ev dekorasyonu konusunda da bizlerle olacak. Dekorasyon uzmanları özellikle minimalist tasarımın hakim olduğu mobilya modelleri ile evinizin daha sade olmasını ve daha fazla mutluluk vermesini sağlayacağını da belirtiyor.

2- Bütün Olarak Düşünün

Ev dekorasyonunda salon önem arz eder iken aynı zamanda tamamen bir bütün olarak düşünmek ve hareket etmek gerekiyor. Birbiri ile uyumlu mobilyalar, aksesuarlar ile birlikte tüm odaların aynı konsept ile hazırlanması dekorasyonun daha yaratıcı ve daha modern görünümesini sağlayacaktır. Örneğin TV ünitesi ile koltuk takımı arasındaki uyum odanızın dekorasyonundaki bütünlüğe olumlu yönde etki edecektir.

3- Renk Tercihlerine Dikkat Edin

Ev dekorasyonunda renklerin önemi çok büyüktür. Gri bir renk evinizin havasını değiştirecek iken sarının açık tonları evin daha sevimli ve hareketli olmasını sağlayacaktır. Renklerin insanlara kattığı pozitif enerji de dikkate alındığında salon dekorasyonunda tercih edeceğiniz renklerin özenle seçilmesi gerektiğini vurgulayalım.

4- Geometrik Şekillere Yer Vermelisiniz

Ev dekorasyonunu bir bütün olarak düşündüğümüzde özellikle salon dekorasyonu yaparken geometrik şekillere yer vermelisiniz. Geometrik şekillerin insanlarda hayal gücünü genişletmesi ve farklı ufuklara yelken açmasını sağlaması yönünde bilimsel kanıtların bulunduğunu da hatırlatalım. Örneğin beşgen bir kitaplık veya üçgen bir duvar rafı doğru tercihler arasında yer alacaktır.

5- Taban ve Tavan Renkleri

Geçtiğimiz senelerde özellikle tavan ve tabanlar özellikle beyaz veya sarının en koyu tonu ile tercih ediliyordu. Ancak yeni trend dekorasyonlarda artık taban ve tavan renklerinin önemi oldukça fazla. 2019 yılında özellikle tavan ile taban renkleri birbirinden farklı olur iken epoksi boyanın çeşitlerine göz atmanızda yarar var.

6- Perde Seçiminde Özgür Olun

Klasik perde modellerine artık evinizde yer vermeyin. 2019 dekorasyon trendlerinde artık perde seçimlerinde özgürlük vakti. Klasik perde modelleri evin ruhuna olumsuz etkiler yaratır iken yaratıcı renkler, desenler ve aksesuarlara sahip olan perde modellerini tercih etmelisiniz.

7- Aydınlatma ve Önemi

Aydınlatma 2019 dekorasyon trendlerinde en çok dikkat edilen nokta olacak. Artık tamamen tavandan gerçekleştirilen tek bir aydınlatma modeli evlerde ve özellikle de salonlarda tercih edilmeyecek. Evinizin aydınlatma seçenekleri için daha çok tüm duvarlardan evin içerisine yayılan aydınlatma modellerini tercih etmelisiniz. Bunun için evin dört köşesine yerleştireceğiniz abajurlar veya asma tavan ile aydınlatma doğru bir seçim olacaktır.

8- Duvarlarınızı Süslendirin

Tek renk duvarlar 2019 dekorasyon trendlerinde artık kendine yer bulamayacak. Daha yaratıcı ve çekici ev dekorasyonları için duvarlarda gerek sade süslere, gerekse de renkli objelere yer vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Uygun mobilya dedi ki:

    Modeller güzel iyi ellerden çıktıktan sonra daha ne söylenebilirki.