Fayans Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fayans, mutfak, banyo ve tuvaletlerde kolay temizlenebilir olması ve dekoratif olarak şık bir görüntü oluşturması sebebiyle tercih edilmektedir. Aynı zamanda su ve sabunla temas ettiği zaman deforme olma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu özeliklerine baktığımız zaman fayansların birçok evde kurtarıcı rolünde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat fayanslarınızı doğru seçmediğiniz zaman bu kolaylık ortadan kaybolarak sizin için sorun yaratacak konuma gelebilir. sırasında sorun yaşamamanız ve doğru fayansı tercih edebilmeniz için yazımızda sizlere bu konuda dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgi vereceğiz.

Renk Tonlarına Dikkat

Fayans seçeceğiniz zaman renk tonuna ve kalibreye mutlaka dikkat etmelisiniz. Fayansların renk tonları ve kalibresi fayansların kutusunda yazmaktadır. Özellikle seçim yapacağınız zaman elinizde olan bir fayansı alacaksanız bu özelliklere daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Banyonuzun, mutfağınızın veya tuvaletinizin fayansını ise sil baştan yenileyecekseniz renk tonu konusunda hayalinizdeki dekorasyonda yer alan renkleri tercih edebilirsiniz. Eğer fayans döşenecek alan boyut bakımından çok büyük bir alan değilse seçiminiz sırasında açık renkleri tercih etmek sizlere alanın daha büyük durma avantajını sunacaktır.

Kullanım Alanınıza Uygun Fayans Seçin

Fayans seçimi sırasında da ilk olarak kullanım alanınızı baz almalı ve buna uygun bir fayans seçmelisiniz. Eğer çok yoğun bir şekilde kullanacaksanız ve sürekli temizlik yapacaksanız buna uygun bir fayans seçmezseniz fayanslarınız kısa süre içerisinde yıpranacaktır ve değiştirmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden fayans alacağınız zaman satıcıya mutlaka fayansınızı nerede kullanacağınızı belirtmelisiniz.

Ürünler Kaygandır ve Aşınma İhtimalleri Var

fayanslar estetik açıdan güzel durdukları için fayans seçimi sırasında insanlar genellikle parlak ürünleri seçmektedir. Fakat mat olan fayansların parlak olan fayanslara göre kayganlık özelliklerinin daha az olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda mat fayanslar parlak fayanslara göre daha geç aşınmaktadır. Ek olarak sırlı yüzeyler leke tutma konusunda sizleri memnun edecek seviyededir. Eğer mutfak gibi sürekli temizlik yapacağınız ve kirlenen ortamlar için fayans seçimi yapıyorsanız sırlı yüzeye sahip olan fayansları tercih edebilirsiniz.

Tasarımın Sizi Yansıttığından Emin Olun

Fayanslar bir evin demirbaşları arasında ve fayanslarınızı sürekli değiştirmek gibi bir şey söz konusu değildir. Bu yüzden fayans seçimi sırasında zevkinize tamamen uymasına ve sizi yansıtmasına dikkat etmelisiniz. Beğenmediğiniz bir fayansı sonrasında değiştirmek hem daha maliyetli olacak hem de sizi daha fazla uğraştıracaktır. Bu yüzden en başından beğendiğiniz fayansları tercih etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Fayans Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Fayans Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fayans Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.