Genç Odaları İçin Tasarım Fikirleri

Genç odasını düzenleyip farklı bir tasarıma kavuşturmaya karar verdiyseniz, bu süreç esnasında tercih edeceğiniz mobilyaların aşağıdaki kriterleri karşılamasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir:

  • Fonksiyonel
  • Pratik
  • Orijinal
  • Dikkat çekici

Gençlerin günün büyük çoğunluğunu içinde geçireceği bu odalarda ders çalışmanın yanı sıra uyuyup dinlenmek gibi ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak hareket etmekte fayda var. Ders çalışırken sıkılmayacakları bir çalıma alanı, gençlerin okul performansına katkı sağlayabilir. Bunun için ergonomik bir sandalye ve kitaplarını koyabileceği raflara sahip bir çalışması ideal seçim olacaktır.

Bu masayı da doğal ışık kaynağına yakın bir yerde konumlandırdığınız takdirde gencin karanlıkta kalmasının önüne geçebilirsiniz. Çoğu ebeveyn gibi masa üstü lamba kullanmayı tercih ederseniz, ders çalışırken dikkat dağılmasına sebep olmanız işten bile değildir. Ders çalışılan alan üzerinde gölge oluşturan bu lambalar yerine tepe lambaları kullanılabilir.

Ne tür renkler seçilmeli?

Tabiatları gereği heyecanlı ve aktif olan gençlerin odalarında ve canlı renkleri cesurca kullanabilirsiniz. Sarı ve mavi başta olmak üzere gençlerin cinsiyetine göre uygun bir renk seçilebilir. Dilerseniz siyah ve beyaz gibi klasik renkleri kullanarak zıt bir atmosfer oluşturabilmeniz de mümkündür. Ancak bu kararı alırken mutlaka gencin fikrini almayı ihmal etmeyin.

Duvarlarda gencin sevdiği müzik grupları, özlü sözler, dizi veya filmlerin afişlerine yer vermek de güzel bir dekoratif unsur olarak odaya renk katabilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Genç Odaları İçin Tasarım Fikirleri için yorumda bulun

    Genç Odaları İçin Tasarım Fikirleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Genç Odaları İçin Tasarım Fikirleri için ilk yorumu yapabilirsin.