Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Evlerimiz ne kadar büyük olursa olsun, her defasında aslında alanımızın ne kadar dar olduğundan şikayet ederiz. Elbette gerçekten küçük mekanlar da yok değil. Peki bu bir sorun mu? Aslında hayır. Çünkü doğru şekilde dekorasyonla mekanları hem zevkimize göre hem de işlevsel hale getirebilmemiz mümkün. Küçük, sanatsal dokunuşlarla her göze hitap eden bir mekana sahip olabilirsiniz.

Bir yeri dekore ederken ilk dikkat edilmesi gereken şey o yerin büyüklüğü ve geometrik şeklidir. Dar bir mekanla geniş bir mekana aynı dekoratif uygulamalar yapılamayacağı gibi, yuvarlak bir mekanla dikdörtgen bir mekana da aynı uygulamalar yapılmaz. Öncelikle evinizin küçük olduğunu düşünelim. İlk yapmanız gereken şey fazlalıklardan kurtulmaktır. Daha sonra ev işlevsel ve kullanışlı eşyalarla dekore edilebilir. Yani örneğin küçük bir mutfağınız varsa, sabit, büyük bir masa koymanın ne anlamı var? Onun yerine şık bir katlanabilir masa ve sandalye koymak gerekir. Mutfak eşyaları da yine bu mantıkla ergonomik olmalıdır. Dev aletlerden kaçınmalı yerine pratik, küçük eşyalar koymalısınız.

küçük mutfak katlanır mutfak masası

Gömme dolaplar kurtarıcıdır sözüne güvenin. Evet bunun için evin şekli önemli. Ancak, eğer şartlar izin veriyorsa evde mutlaka gömme dolaplar kullanılmalıdır. Bu sayede hem yerden kazanılır hem de evin geometrisi bozulmamış olunur.

gömme dolap gömme dolap modelleri

Peki ya renkler? Elbette renkler de algısal olarak dekorasyonun bir parçasıdır. Tavan ile duvarların uyumlu rengi evinizi daha yüksek gösterebilir. Zemin rengini koyu seçmek de derinliğe katkıda bulunur. Yine renklerle birlikte aydınlatmayı da düşünmelisiniz. Abajurler, asma lambalar evi daha geniş gösterecektir. Ayna kullanımı da ışığı iki katına çıkaracağından mutlaka tercih edilmelidir.

salon aynası18

Evinizi baştan sona değiştirmek zorunda değilsiniz. Herkes bütçesine uygun şekilde, yerinde uygulamalarla evini dekore edebilir. Bunun için yalnızca kendinize alan açmalı ve bazı eşyalarla vedalaşmayı bilmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri için yorumda bulun

    Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri için ilk yorumu yapabilirsin.