Lambader Seçiminde Öne Çıkan 3 Altın Kural

Yaşam alanlarının önemli parçalarından biri aydınlatmadır. Tavan aydınlatması olarak kullanılan avizeler, spotlar ve ledlerin yanı sıra aydınlatmada kullanılan önemli ürünlerden biri de lambaderlerdir. Zeminde duran ve odadaki ışığı daha üst kesimlere taşıması amacıyla tasarlanan lambaderler ayaklı, uzun lambalardır. Zemin lambası ya da ayaklı lamba olarak da adlandırılan lambaderler iç mekan dekorasyonunun tamamlayıcı parçasıdır. Aydınlatmanın yanı sıra dekorasyon stilini, odanın renk ve desenini ön plana çıkarırlar. Kavisli lambader ve üç ayaklı lambader olarak bilinen tripod lambaderler aydınlatmada en çok tercih edilen türlerdir. Bunların dışında masa lambası görevi gören ancak görece daha şık ve konforlu olan ve okumak için özel olarak tasarlanan okuma lambaderleri de son yıllarda çalışma odalarında ve ofislerde iç mekan dekorasyonun vazgeçilmez parçası olarak nitelendirilmektedir. Bunların yanı sıra tiffany lambader olarak bilinen küçük cam parçaları kullanılarak ışıktan bir desen oluşturarak mekana farklı bir hava katan lambaderler de mevcuttur. Tiffany lambaderlere benzer bir diğer lambader ise ampul sayısı diğer türlere göre daha fazla olan ve odadaki parlaklığı daha fazla arttıran avize lambaderlerdir. Lambader çeşitlerinin fazla olması kişilere seçim imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda lambader modellerinin çokluğu seçim aşamasında kafa karışıklığına neden olabilir. Belirli noktalara dikkat ederek en uygun lambaderi seçmeniz mümkündür.

1. Lambader Stilinizi Yansıtıyor Mu?

Ev yalnızca dört duvar ve bir çatıdan ibaret değildir. Ev, insanların kendilerini ve hissettiklerini yansıttıkları bir tuvale benzer. Sizin zevkleriniz evinize dekorasyon stili olarak yansır. Örneğin sadelikten ve doğallıktan yana bir insansanız evinizde İskandinav stilini ya da Asya stilini görmek mümkündür. Renkli ve sıcak bir kişilik yapısı ise modern country ya da romantik stil ile ortaya konulabilir. Lambader seçimi için önemli bir nokta sizi, kişiliğinizi ve stilinizi yansıtmasıdır. Ev dekorasyonu tamamlayan bir lambader seçmek oldukça önemlidir. Ev dekorasyonunda İskandinav stili hakimse ahşap ayaklı ve beyaz ya da bej abajurlu tripod lambaderler tercih edilebilir. Romantik stil için ise avize lambaderler tamamlayıcı olabilir. Klasik stilde ise kristal taşlarla ve camlarla işlenmiş lambader modelleri tercih edilebilir. Stiliniz doğrultusunda lambader seçeneklerini sınırlandırabilir ve eviniz için en uygun lambaderi seçebilirsiniz.

2. Kullanım Amacına Uygun Mu?

Lambader seçiminde dekorasyon stiline uygun olmasının yanında lambaderin kullanım amacına uygun olması da oldukça önemlidir. Yeteri kadar aydınlatma sağlamayan lambaderler evde kalabalıktan öteye geçmektedir. Odanın aydınlatmasının büyük bölümünün lambader ile karşılanması amaçlanıyorsa, mekandaki ışık ihtiyacı fazla ise daha fazla ampul kullanımı sağlayan avize lambader modelleri tercih edilebilir. Ancak başka aydınlatma araçları mevcut ise lambader daha çok dekoratif amaçlı olarak tercih edilecekse kavisli lambaderler kullanıma daha uygun olacaktır. Ayrıca çalışma alanlarında kullanılması amacıyla okuma lambaderleri ve loş bir ortam yaratmak amacıyla ise tripod lambaderler kullanılabilmektedir. Tiffany lambaderler ise daha geniş oturma alanlarında şık bir ambiyans yakalama amacı ile kullanılabilir.

3. Konforlu Bir Alan Sağlıyor Mu?

Lambader seçiminde bir diğer önemli nokta ise lambaderin sağladığı konfor ve kolaylıktır. Lambader modeli seçiminde aydınlatmanın nereden geleceğine karar vermek oldukça önemlidir. Işık direkt olarak mobilyalara mı düşsün yoksa tavandan yansıtma mı yapsın? Işığın direkt olarak mobilyalar düşmesini tercih edenler için kavisli lambaderler daha uygun olacaktır. Ancak bu çeşit tercih edilirse ışığın gözü yormaması için abajurun da buna uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Işığın tavandan yansıma yaparak gelmesini isteyenler için ise kavisli modeller dışındaki tüm modeller uygun olacaktır. Burada da önemli olan odanın yeterince iyi aydınlanması için tavan renginin uygun şekilde düzenlenmiş olmasıdır. Kararsız kalanlar için ise oynar başlıklı lambaderler tasarlanmıştır. Böylece ışık tek bir noktada değil, dilediğiniz her yerde olacaktır. Lambader modellerine göre fiyatlar da değişiklik göstermektedir. Lambader fiyatları lambaderin özelliklerine, aydınlatma gücüne, tasarımına ve boyutlarına göre farklılık gösterir. Sizler de tarzınızı evinize yansıtmak, konforunuzu arttırmak ve daha aydınlık ve huzurlu evlere sahip olmak için Divanev’i inceleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Lambader Seçiminde Öne Çıkan 3 Altın Kural için yorumda bulun

    Lambader Seçiminde Öne Çıkan 3 Altın Kural için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lambader Seçiminde Öne Çıkan 3 Altın Kural için ilk yorumu yapabilirsin.