Minimalizmden hoşlananların tercihi: Lagom Dekorasyon Akımı

Yıllardır İsveç kadınlarının vazgeçilmez arasında kabul edilen, adeta İsveç kültürü ile özdeşleşen, ardından da tüm dünyaya hızlıca yayılan dekorasyon akımı ile tanışmaya ne dersiniz?

Temel felsefesi ‘Ne az ne de çok’ yeni ‘yeterli miktarda’ olan bu akım, yalnızca ihtiyaç duyduğunuz mobilyalarla bile evinizi şık gösterebileceğinizi adeta kanıtlıyor.

Tüm parçalarında sade şıklığa vurgu yapan lagom dekorasyon akımında daha çok beyaz, bej, krem rengi gibi naturel ve pastel tonlar kullanılıyor.

Gösterişli ve şatafatlı parçalar kullanılmaksızın bile evlerinizin ve ofislerinizin şık, rahat, konforlu ve modern görünebileceğini kanıtlayan bu dekorasyon stili, basit aynı zamanda kullanışlı ve estetik parçaları evlerinize, ofislerinize ve geri kalan tüm yaşam alanlarınıza taşıyor.

Bir diğer deyişle İskandinav minimalizmi olarak da isimlendirilen Lagom dekorasyon tarzı, sadeliğin aynı zamanda özgürlük anlamına geldiğinin de altını çiziyor.

Bu yazımızda son zamanlarda ülkemizde de popüler olmaya başlayan Lagom dekorasyon tarzına dair merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamak istiyoruz.

İşte, Lagom dekorasyon akımına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  • Yalın bir çizgi benimseyin

 

Lagom stilini pek çok dekorasyon stilinden ayıran en belirgin özelliği yalın bir çizgi benimsemesi olarak karşımıza çıkıyor.

Öyle ki yalnızca koltuk takımlarında, mobilyalarda değil aksesuar seçimlerinde, tablolarda ve objelerde de aşırılıktan kaçınmanız, sınırlı sayıda parça kullanmanız gerekiyor. Çünkü bu parçaların güzelliğini ancak kalabalık içerisinde kaybolmadığı takdirde vurgulama şansı elde edebiliyorsunuz.

  • Doğadan esinlenin

Sadeliğin tüm yaşamımızı sarması gerektiğini temel alan lagom stilinde mutlaka doğal ve ahşap aksesuarlar, mobilyalar ve mutfak araç gereçlerine evlerinizde yer vermeniz gerekiyor.

Özellikle bambu, ahşap, keten, hasır gibi dokulara sahip olan yatak örtüleri, koltuk takımları, aksesuarlar, daha ferah, aydınlık ve iç açıcı bir ortamda yaşamanızı sürdürülebilmenizi sağlıyor.

Lagom akımına göre doğadan ilham alınarak tasarlanan bambu, ahşap, keten ve hasır dekorasyon parçaları kendinizi daha özgür, stil sahibi, rahat hissetmenize ve doğanın bir parçası olduğunu unutmamanıza aracılık ediyor.

Yani yoğun iş yaşantısında sıkışıp kalan ruhumuzu dinlendirmeyi ve özgür bırakmayı hedefleyen bu akım, bir yandan da ruhumuzu terapi etmiş oluyor.

Rengarenk, karışık, bunaltıcı parçalar arasında kendinizi bir tutsak gibi hissettiğiniz anlar oluyorsa hem evinizi hem de ofisinizi lagom dekorasyon stili ile baştan aşağı yeniden dekore edebilirsiniz.

  • Less is More felsefesi ile hareket edin

Tüm minimalistlerin ezbere bildiği bir kalıp haline gelen ‘Less is more’, yani ‘Az çoktur’ felsefesi çerçevesinde şekillen Lagom dekorasyon akımı, odalarınızın yani evinizin daha geniş, ferah ve aydınlık görünmesini amaçlıyor.

Yani evlerinizi eşyalarla tıka basa doldurmanız yerine az eşyayla daha geniş bir mekan yaratmanızı tavsiye ediyor.

Bunun yolu ise şüphesiz ki eşyalar arasında boşluk ve yeterli alan bırakmaktan geçiyor.

Bu noktada evinizde ve odalarınızda hangi eşyalara ihtiyaç duyduğunuzu göz önünde bulundurabilir, ihtiyacınızdan fazlasına odalarınızda yer vermeyerek, Lagom stilini en iyi şekilde evlerinizde yansıtabilirsiniz.

Örneğin, 3 kişilik bir aileyseniz, oturma salonunuzda rahat bir oturma takımına, TV ve TV ünitesine, halıya, sade bir aydınlatma tercihine yer verebilirsiniz.

  • Tercihinizi Sürdürülebilir Parçalardan Yana Kullanın

Dekorasyon dünyasındaki trendler her yıl değişedursun, lagom dekorasyon akımı, uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz, her daim moda olmayı başaran yani bütçenizi sarsmayan sürdürülebilir parçalar satın almanızı öneriyor.

Sürdürülebilir bu parçaların aynı zamanda çevre dostu olmasının önemine de değinerek, sağlığınızı ihmal etmemeniz gerektiğini de bir kez daha hatırlatıyor.

Bu yüzden de koleksiyonları daha çok keten, ahşap, bambu gibi tamamen sağlıklı olan, sağlığımızı tehdit etmeyen parçalardan oluşuyor.

Lagom stili, dekorasyonun yanı sıra gardırobunuzda, buzdolabınızda kısacası hayatınızın tüm alanında daha mutlu olabilmek adına ‘yeterli miktarda’ felsefesini benimseniz gerektiğine değiniyor.

Şayet azla yetinmeyi bilen biriyseniz ya da azla yetinmenin mutluluğa giden yolun asıl anahtarı olduğunun farkında olacak kadar bilinçliyseniz, evlerinizde lagom dekorasyon stilini sizler de tercih edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Minimalizmden hoşlananların tercihi: Lagom Dekorasyon Akımı için yorumda bulun

    Minimalizmden hoşlananların tercihi: Lagom Dekorasyon Akımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Minimalizmden hoşlananların tercihi: Lagom Dekorasyon Akımı için ilk yorumu yapabilirsin.