Mobilya Boyama Taktikleri

Bazen mobilyalarımız çok sağlam olduğu halde onlardan sıkılıp artık kullanmak istemeyebiliriz. Ya da mobilyanızı çok sevmenize rağmen dışarıdan çok eski göründüğü için istemeye istemeye de olsa atmak zorunda kalabilirsiniz. İşte burada öğreneceğiniz teknikler ile artık mobilyalarınızı eskisi gibi temiz ve yeniden yepyeni gözükecektir. İlk duyduğunuzda zımpara, gibi aşamalar size çok fazla uğraştırıcı gelebilir. Fakat bunu her yaptığınızda daha da alışacaksınız ve zaten uzun bir süre yapmanıza gerek kalmayacak. Buna rağmen çoğu insan yeni mobilyalara dahi el atarak bunu hobi haline getirmişlerdir. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bütün söylediklerimizi adım adım takip ederek tam itimat sağlamalısınız. Aksi takdirde ufak da olsa sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Adım Adım Renk Değiştir

Öncelikle ilk yapmanız gereken mobilyanızı hazırlamanız. Bunun için çıkabilen bütün parçaları çıkartmalısınız. Örneğin askılık, çekmece.. Daha sonra mobilyanızın üzerinde toz kalmaması için ıslak bir bezle silip sonrasında kurutmalısınız. Bezin sabunlu bir bez olması daha iyi olur. Bu sayede eski etiket izleri gibi sorun oluşturacak olan izleri de yok edebilirsiniz. Daha sonra mobilyanızı uygun bir yere yerleştirin ki etrafı çok fazla kirletmeyin. Sprey boya kullanacaksanız açık hava tavsiye edilir. Eğer mobilyanız daha önceden boyanmış ise veya son yıllarda hazır mobilyaların çoğu olduğu gibi kaplama ise öncelikle zımpara yapılmalıdır. Zımpara yapıldıktan sonra tekrardan yüzeyi temizleyip bütün talaş tozlarında kurtulmak gerekir. Ardından mobilyaya boyası uygulanır. Astar kuruduktan sonra tekrardan incecik bir zımpara yapılır ve zemin tekrar temizlenir.

Astardan sonra istediğiniz renkte boyanızı sürebilirsiniz. Muhtemelen tek kat yetmeyecektir. Bunun için her kat tamamen kuruduktan sonra gereği kadar boya sürülmelidir. Ardından boyanın uzun ömürlü ve pürüzsüz bir yüzey haline gelmesi için verniklenir. İşte yepyeni mobilyanız hazır. Kabaca mobilyanızı nasıl boyayacağınızı anlattık. Bu adımları düzgünce uygulayarak istediğiniz sonuca ulaşabileceğinizden şüpheniz olmasın. Dikkat etmeniz noktalar arasında mutlaka boya öncesinde her mobilyanın sabunlu su ile temizlenmesi vardır.

Ardından bazı kişiler zımpara aşamasını atlıyorlar. Çünkü bu aşama gerçekten çok zorlayıcı olabilmektedir. Burada sizin zımparaya gerek olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor. Örneğin balmumu ile kaplanmış bir yüzey varsa bu mobilyayı boyarken kesinlikle zımpara aşamasını atlamamalısınız. Çünkü bu yüzey hiçbir şekilde boya tutmayacaktır. Aynı şekilde kaplama mobilyalar için de aynı şey geçerlidir. Bunun dışında koyu renk bir mobilyayı boyamak için kesinlikle boyası kullanmanız gerekiyor.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Mobilya Boyama Taktikleri Mobilya Boyama Taktikleri için yorumda bulun

    Mobilya Boyama Taktikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mobilya Boyama Taktikleri için ilk yorumu yapabilirsin.