Mutlaka Bilmeniz Gereken İnşaat Terimleri

İnşaat sektörü, herkesin hayatına dokunan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak içinde birçok teknik kavram barındırdığı için sektörde yeni olan birinin inşaat terimleri hakkında bütünüyle bilgi sahibi olması beklenemez. Bu nedenle bugün sizlere inşaat terimlerinden kısaca bahsedeceğiz.

 • Aderans

ve donatıların etkisi sonucu bazı değişiklikler meydana gelir. Bu durum sonuncunda malzemeler arasında gerilme geçişler olur. Malzemeler arasında kaymalar olmadan oluşan bu gerilme geçişlerine aderans denir.

 • Agrega

hacimlerin yaklaşık %75 ile %80‘ini agrega oluşturmaktadır. Bunlar mineral kökenli taneli malzemelerdir. Çimento ve agrega hamuru arasındaki bağ kimyasal ve fiziksel bağ olmayıp mekanik ve fiziksel esaslara dayanır. Bu dayanımlar çoğu kez aderans olarak adlandırılmaktadır. Kısaca bu aderansın beton üzerinde etkileri oldukça yüksektir.

 • Aplikasyon

Aplikasyon temel anlamıyla uygulama veya yer tespiti anlamına gelmektedir. Teknoloji, emlak gibi alanlarda yaygın kullanılmaktadır. Gayrimenkul sektöründe projelerin veya bir taşınmazın temel üzerinde gösterimini ifade etmektedir.

 • Asmolen

Dişli döşemelerde doğru bir tavan elde etmek için dişlerin arasına dolgu malzemesi koyulur. Bu döşemelere asmolen döşeme denilmektedir. Bu dolgu malzemelerin herhangi bir taşıyıcı özelliği yoktur. Asmolen boşluklu briket, tuğla,  gazbeton vb. gibi hafif dolgu malzemeleri, asmolen döşemelerde dolgu malzemesi olarak kullanılır.

 • Ataşman

İnşaat sektöründe hak edişe, teklife, metraja, rapora, dokümantasyon, maile ve yazışmaya eklenen her türlü çizim, hesap, dosya ve ek dokümantasyonlara ataşman denilir.

 • Beton

Beton kum, çakıl gibi agrega denilen maddelerin bir bağlayıcı maddeler ve su ile birleştirilmesinden meydana gelen inşaatların yapı taşıdır.

 • Çiroz

Çiroz, genellikle betonarme yapılarda kolon veya perde yapımlarında kullanılan etriye şekillerindeki kalıp kilidine verilen isimdir. Etriyenin kullanılamadığı yerlerde tercih edilen çiroz, çelik malzemelerden üretilir ve karşılıklı olarak düşey donatıyı tutmayı sağlamaktadır.

 • Denizlik

Pencerelerin alt bitişine dıştan ve içten olmak üzere montajı yapılan; su geçişlerini önlemek amacı taşıyan mozaik, mermer gibi değişken malzemelerin genel adıdır.

 • Dilatasyon

Dilatasyon; Fransızca’dan Türkçeye geçmiş olup fiziksel anlamda genişleme, genleşme anlamı taşır. Özellikle inşaat, tıp ve fizik alanlarında sıkça kullanılan bir terimdir.

 • Döşeme

Binaların katlarını birbirinden ayıran, üzerine olan yükleri taşıyarak mesnetlere nakleden ve binaların yapımlarında kullanılan malzemelere göre ahşap, betonarme, çelik vb. gibi malzemelerden yapılan yapı elemanıdır.

 • Durabilite

İnşaat sektöründe betonların hizmeti ömrü boyunca kimyasal ve fiziksel etkilere karşı koruması, dayanması anlamına gelmektedir.

 • Etriye

Kirişi veya kolonu etkin biçimde saran, elemanın deforme olmaması için kullanılan, donatıdan yapılmış sargı elemanıdır.

 

kaynak : https://www.yapimagazin.com

Bir Cevap Yazın

 1. Mutlaka Bilmeniz Gereken İnşaat Terimleri için yorumda bulun

  Mutlaka Bilmeniz Gereken İnşaat Terimleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mutlaka Bilmeniz Gereken İnşaat Terimleri için ilk yorumu yapabilirsin.