Perde Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perdeler bir ev için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bu kadar önemli oldukları için perde seçimi konusunda insanlar bir hayli zorlanıyorlar. Bazı yerlerde perdelerin evin gelinlikleri olarak nitelendirildiğini görebilirsiniz. Perdelerin bu şekilde nitelendirilmesinin sebebi ise; evi gösteren ve evdeki havayı tamamen yansıtan unsurlardan birisi olmalarıdır. Bu yüzden ev dekorasyonu sırasında perde seçimine dikkat etmelisiniz.

Mobilyalarınıza Uygun Perde Seçin

Perde seçimi konusunda en önemli unsurlardan birisi; bütünlüktür. Bu yüzden ev dekorasyonunuzu tamamen yansıtacak ve mobilyalarınıza uygun perdeler seçmeye çalışın. Örneğin, mobilyalarınız klasik tarzdaysa perdeleriniz de bu tarza uygun olarak dikilmesi gerekiyor. Klasik tarzda mobilyalara sahip olan kişiler perdelerini ışıltılı ve klasik kumaşlardan seçebilirler. Ek olarak eğer klasik perde seçtiyseniz perde tutucular sayesinde sağdan sola doğru perdelerinizi toplayabilirsiniz. Son yıllarda perde tutucuların çok moda olduklarını söyleyebiliriz.

Perde Düzenlemenize de Dikkat Etmelisiniz

Perdelerin dağınık bir şekilde durması evinizin de dağınık durmasına sebep olabilir. Bu yüzden perde düzenlemenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer perdelerinizin dolgun bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız fonun arkasına taktırabilirsiniz. Bu astarlar istediğiniz görüntünün oluşmasını sağlayacaktır.

Spor Tarza Uygun Perdeler

Eğer evinizde mobilya ve aksesuar tercihinizi spor modellerden yana yaptıysanız Japon stili perdeler veya panel perdeler tercih edebilirsiniz. Spor tarzda döşenmiş evlerde dikkat etmeniz gereken; perdelerin tamamen koltuğunuzla aynı renk değil de koltuğunuzun içerisinde yer alan renklerden birisiyle aynı olmasıdır. Eğer koltuğunuz tek renk ise aynı tonlarda renklerle kombin yapabilirsiniz.

Çocuk Odalarında Perde Seçimi

Çocuklarınızın odası için perde seçeceğiniz sırada odanın temasına uygun bir perde seçimi yapabilirsiniz. Genellikle erkek çocukları için denizci ve araba temalı perdeler tercih edilirken kız çocukları için pembe rengin ağırlıkta olduğu bebek temalı perdeler tercih edildiğini görüyoruz. Genç odalarına perde seçimi sırasında ise dijital baskıya sahip olan perdelerin tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Belki de en fazla dikkat etmeniz gereken bölüm perdelerin kumaşlarının seçildiği evredir. sırasında temizliğini kolay yapacağınız ve ütü gerektirmeyen kumaşlar seçmelisiniz. Bu şekilde büyük bir uğraştan kurtulursunuz.

Camınızın Boyutları

Bazı perdelerin cama çok kısa geldiğini bazı perdelerin ise çok uzun olduğunu görebiliyoruz. Bu konuda en iyi ölçüyü perdenizi yapan usta alacaktır. Bu yüzden mutlaka perdelerinizi işinden iyi anlayan bir perdeciye ölçtürerek yapın.

Bir Cevap Yazın

  1. Perde Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Perde Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Perde Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.