Poliüretan Sistemler Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

Poliüretan organik bileşenlerinde üretan bağı kurma yoluyla ortaya çıkan bi maddedir ve bir polimer çeşididir. Kullanım amacına göre farklı türde poliüretan sistemler geliştirilebilir. Bu sistemlerin en önemli özelliği çok yüksek sıcaklıklarda bile katı formda kalabilmesidir.  Bazı poliüretan türleri ise belirli sıcaklıkta eriyebilirler.

Gündelik yaşamda karşınıza çıkabilecek tüm poliüretan türleri köpük formunda olurlar.  Çünkü bu sistemler açık hücre yapısına sahip olduğu için katı veya sıvı formda olsalar da köpüksü yapısını korurlar.  Bu yüzden bazı sektörlerde poliüretan köpük adıyla da alınırlar.

Poliüretan köpüklerde çok farklı türlerde üretilmektedir.  Burada önemli olan bağlayıcı maddedir.  Bağlayıcı maddesine göre çok farklı poliüretan köpük türü ortaya çıkabilir. Bu yapılar genellikle ahşap muadili olarak kullanılmaktadır. Poliüretan sistemler poliol ve izosiyanat isimli iki farklı bileşenden oluşur.  Açık ya da kapalı kalıplarda el karışımı ve makine ile uygulama süreci gerçekleştirilir.

Poliüretan Sistemler Kullanım Alanları Nelerdir?

Poliüretan sistemler çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle ahşap ürünlerin yoğun olarak kullanıldığı sektörlerde hızlı bir şekilde ahşabın yerini almaya başlamıştır.  Mobilya, dekorasyon, yapı, inşaat ve hediyelik eşya gibi birçok alanda kullanılan sistemlerdir.

Günümüzde ahşap ürünlerin zor işlenmesi ve işleme sürecinin uzun olması sebebiyle poliüretan sistemler daha fazla tercih edilir. Poliüretan sistemlerin en yoğun kullanıldığı alan ısı yalıtımdır.  Bunun yanında boşluk doldurma, ses yalıtımı ve bağlama işlerinde de kullanılmaktadır.

Poliüretan sistemler kullanıldıkları alanda yüksek dayanıklılık sağlar.  Ayrıca kendi hacminin 30 katına kadar genişleyebilen yapıdadır.  Bu sistemlerin öne çıkan bir özelliği de hava geçirmezliktir. Bu özelliği sayesinde yangın engelleyici olarak da birçok alanda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Poliüretan Sistemler Avantajları Nelerdir?

Poliüretan sistemler avantajları sayesinde günümüzde ahşabın yerini hızla alan uygulamalardır. Bu sistemlerin avantajları şöyle sıralanabilir;

 • Sert yapıları sayesinde kullanıldıkları alanda yüksek mukavemet sağlarlar.
 • Kısa süre içinde reaksiyon alınabilir.
 • Her türlü ortam ve malzeme ile kusursuz bir uyum sağlayabilir.
 • Kullanıldıkları alanda estetik bir fark yaratırlar. Yaşam alanlarınızı estetik hale getirmek için poliüretan sistemler kullanabilirsiniz.
 • Üstün yalıtım özelliği vardır. Özellikle ısı yalıtımı başta olmak üzere ses yalıtımı amacıyla da kullanılmaktadır.
 • Kullanıldığı alanda kısa süre içinde uygulanabilir. Bu sayede zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
 • Ekonomik sistemlerdir. Ahşap sistemlere ve diğer malzemelere göre daha ucuzdur.
 • Ergonomik yapıdadır. Ayrıca kolayca taşınabilir.
 • Toz tutmayan yapıya sahip olduğu için poliüretan sistemler hijyenik kullanım sunar.
 • Yüzeyini istediğiniz gibi boyayabilirsiniz.
 • Vidalanma ve çivilenme özelliği sayesine farklı alanlarda da kullanılabilir.
 • Kullanıldığı alanda yüksek verimlilik sağlar.

Poliüretan sistemleri için Craft Yapı kalitesine güvenebilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.craftyapi.com/poliuretan adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

 1. poliüretan Poliüretan Sistemler Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir? için yorumda bulun

  Poliüretan Sistemler Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Poliüretan Sistemler Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.