Senetle Araba Almak Mümkün Müdür?

Araba almayı düşünenler finansman arayışı doğrultusunda farklı alternatifler hakkında bilgi almak isterler. Senetle araba alma fikri; birçok kişi için cazip bir fikir iken birçok kişi ise bu fikre şüpheyle yaklaşmaktadır. Senetle araba almanın hukuki açıdan herhangi bir sıkıntı yaratması söz konusu değildir. Ancak, size senetle araba satmayı düşünen kişinin güvenilir biri olduğundan emin olmalısınız. Bu eylem genel olarak esnaflar ve en çok galericiler tarafından yapılmaktadır.

Senetle araba almak; aslında kişinin yerine başkasının kredi çekmesinden ibarettir. Birçok kişinin araba almak için bankalardan kredi çekmesi mümkün olmaz. Bilhassa kredi notu düşük olanlar ve icralık olanların kredi çekmesinin ihtimal dahilinde olmadığını vurgulamak gerekir. Bu gibi kişiler için doğal olarak finasman arayışı gündeme gelmektedir.

Senetle Araba Alma Süreci Nasıl İşler?

Senetle nasıl alınır diye düşünenlerin elinde bir miktar nakit paranın olması gerekmektedir. Örneğin, 450 TL’ye sahip olan bir tüketicinin bu paranın 300 TL’sini notere vermesi şarttır. Söz konusu ücret sayesinde noter tarafından araca rehin koyulacaktır. Paranın geri kalan kısmı ise alım satım işlemlerinde harcanmaktadır. Söz konusu rakamların örnek rakamlar olduğunu belirtmemiz gerekir.

Senetle araba almak isteyen birisinin kredi almasının mümkün olmamasından mütevellit onun yerine galericinin kredi alması söz konusu olmaktadır. Bir başka deyişle, galerici, kendi adı ve soyadıyla bankadan kredi çekmektedir. Örneğin, X bankasından 60 ay vadeyle ve aylık %2 faiz oranıyla taşıt ya da ihtiyaç kredisi çektiğini varsayalım. Buna ek olarak, galericinin araç için ödediği rakamın 150 bin TL olduğunu düşünelim.

Galerici, aracı senetle satın almak isteyen kişiye tüm bu değerlerin daha üstünde bir bedelle satmaktadır. Örneğin, %2 faiz oranıyla aldığı aracın senet ödemesini yaparken %2,5 faiz oranı koymaktadır. Bu sayede, galericinin %0,5 faiz oranı karı olmaktadır. Bunun yanı sıra, aracı 150 bin TL’ye satın alan galericinin senetle araba almak isteyen kişiye bu aracı 200 bin TL’ye satması mümkündür. Galericinin 50 bin TL karı; buradan kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, senetle araba al fikrine sahip olanlar, bu eylemi güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirler.

https://www.konuttakredi.com/senetle-araba-nasil-alinir/

Bir Cevap Yazın

  1. Senetle Araba Almak Mümkün Müdür? için yorumda bulun

    Senetle Araba Almak Mümkün Müdür? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Senetle Araba Almak Mümkün Müdür? için ilk yorumu yapabilirsin.