Dekorasyon Dünyasında Yepyeni Bir Trend: Shabby Chick

Son dönemlerin en popüler dekorasyon trendlerinden biri olan Shabby Chick ile tanışmaya ne dersiniz? Eski püskü anlamına gelen Shabby kelimesi ile İngilizce’de şık olarak bilinen Chick kelimesinin biraya gelmesiyle oluşan Shabby Chick; eski objelerin yeniden değerlendirilmesini ve daha şık ve estetik bir görünüme kavuşturulmasını kapsıyor.

Eski mobilyalarını değerlendirmekten keyif alan kişilere hitap eden bu yepyeni akım, eski mobilya ve aksesuarların yeniden yorumlanmasını sağlıyor. Yani uzun bir süredir hatıra olarak sakladığımız ve çöpe atmaya kıyamadığımız eşyalarımızı en iyi şekilde değerlendirebilmemize olanak tanıyor.

Bu yazımızda en trend Shabby Chick dekorasyon örnekleriyle sizleri buluşturmak ve ilham verici dekorasyon fikirlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İşte, Shabby Chick dekorasyonuna dair bilmeniz gerekenler:

  • Ağırlıklı olarak pastel tonlar kullanılıyor

Beyaz rengin hemen hemen tüm mobilya ve dekorasyonlarda ağırlıklı olarak kullanıldığı Shabby Chick dekorasyonunda pastel tonlara da sıklıkla rastlanıyor.

Uçuk pembe ve uçuk mavi gibi en güzel renklerin beyaz ve gri tonlarla eşsiz bir uyum sergileyerek ön plana çıktığı Shabby Chick dekorasyonu görünümü itibariyle biraz da Country ve Vintage stilini anımsatıyor.

  • Eskitilmiş yüzey ve objelerle nostaljik bir atmosfer yaratılıyor

Özellikle mobilyaların ve takımlarında ahşap tasarımların kullanıldığı bu dekorasyonda eskitilmiş duvar tabloları, sehpalar ve dolaplar ile tam anlamıyla nostaljik bir atmosfer yaratılıyor.

Eski mobilya ve koltuk takımlarının çiçek desenleri ile kaplatılması, dekorasyonun bir diğer püf noktası olarak karşımıza çıkıyor.

  • Kristal taşlı avizeler ile kusursuz bir şıklık elde ediliyor

1960’lı yıllarda hemen hemen her evde bulunan kristal taşlı avizelerin salon ve yatak odası dekorasyonlarında yoğun bir şekilde kullanıldığı Shabby Chick dekorasyonu salaş şıklıktan hoşlananlara hitap ediyor.

Kristal taşlarla bezenmiş avizeler, odanın havasını bir anda değiştirerek, kendinizi yıllar öncesinde yaşayan bir Yeşilçam karakteri gibi hissetmenize aracılık ediyor.

  • Açık mutfak rafları ile ahşap ev dekorasyonu canlı tutuluyor

Ahşap evlerin olmazsa olmaz parçaları arasında kabul edilen açık mutfak rafları, Shabby Chick dekorasyonunda tercih edilen bir diğer ayrıntı olarak biliniyor.

Öyle ki mutfak dolaplarında hiçbir şekilde raf kapakları yer almadığından kullanılan çanak, tabak ve tencere vb. mutfak eşyalarının da her daim gösterişli ve güzel tasarımlar arasından seçilmiş olması gerekiyor.

  • Keten ve pamuklu kumaşlar ile rahat ve konforlu yaşam alanları yaratılıyor

Genellikle Fransız kumaşları ile döşenen mobilyalarda keten ve pamuklu kumaşlara da yer yer rastlanıyor. Keten ve pamuklu nevresim takımları ile rahat ve konforlu yaşam alanlarının yaratılması hedefleniyor.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Dekorasyon Dünyasında Yepyeni Bir Trend: Shabby Chick için yorumda bulun

    Dekorasyon Dünyasında Yepyeni Bir Trend: Shabby Chick için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dekorasyon Dünyasında Yepyeni Bir Trend: Shabby Chick için ilk yorumu yapabilirsin.