Doğru Antikayı Nasıl Seçersiniz?

Antika mobilyalar ile, geçmişin ruhunu bugünmüş gibi yaşatabilirsiniz.  Antika mobilyalar, tıpkı eski silahlar, yıllanmış şaraplar gibi vazgeçilmez bir tutkudur. Ancak bu tutkuya sahip olanların, mobilya seçerken çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Her eski mobilya, antika diye birşey yoktur. Tıpkı her eski şarabın, yıllanmış olmayacağı gibi. Antika mobilyalar, asır öncesinden kalma, dönemin yansıtan mobilyalardır. Değerli olması için, döneminin usta elleriyle yapılmış olması, herşeyi ile o dönemi yaşatması  gerekmektedir.

Peki bir mobilyanın gerçek antika olup olmadığı nasıl anlaşılır ? Bu aslında derin bir uzmanlık alanıdır.  Fakat  küçük bir ipucu verebiliriz. Eski ustalar, eserlerine imza atarlardı. Antikanın değerli olup olmadığını, imzaya bakarak anlayabilirsiniz.

Ayrıca mobilyayı alacağınız yeride dikkatli seçmeniz gerekir. Ülkemizde pek fazla antika mobilya bulunmamaktadır bu nedenle piyasada çok fazla sahmet antika mobilyalar bulunmaktadır. Bunlar da bizden bir kaç antika mobilya örneği :

 

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Doğru Antikayı Nasıl Seçersiniz? için yorumda bulun

    Doğru Antikayı Nasıl Seçersiniz? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğru Antikayı Nasıl Seçersiniz? için ilk yorumu yapabilirsin.