Evde Bir Eğlence Odası Tasarlamak İçin İpuçları

Günümüzde insanlar çeşitli eğlence seçeneklerini tercih ettiğinden, ev eğlencesi artık televizyon izlemekle sınırlı değil. Bu, evde bir eğlence odasına sahip olma eğilimine yol açtı. Teknolojinin size daha rahat bir ortamda çok daha iyi bir deneyim sunabilmesiyle, birçok kentsel evde artık ev sinemasına ayrılmış bir oda var. Eğlence odası kavramının nispeten yeni olmasına rağmen, evde açık stüdyo veya kapalı oda şeklinde özel eğlence alanlarının tasarlanmasıyla popülerlik kazandı. Her türlü görsel-işitsel eğlence ekipmanını barındırabilir. Ev sinemasının yanı sıra, çeşitli iç mekan ve bilgisayar oyunlarını da barındırabilir.

Doğru Ekipmanı Seçmek

Eğlence odasında sizi film deneyimine tamamen kaptırmak için bir televizyon, Blu-ray oynatıcı, medya sunucusu, internet bağlantısı ve son teknoloji ses sistemleri bulunabilir. Ekrandan koltuklara olan mesafe ideal olarak sekiz ila 3 metre olmalıdır. Daha iyi görüş için arka koltuklar bir adım daha yükseğe alınabilir. Patlamış mısır ve soğuk içeceklerinizi saklamak için bardaklıklı ve kolçaklı rahat sandalyeleri tercih edebilirsiniz. En iyi izleme deneyimi için tiyatro odasının sıcak ve koyu renklere sahip olması gerekir. Ekran, ev sinema sistemi kurulumunda önemli bir rol oynar. Geniş ekranlı LED’ler yaygın bir seçenek olsa da, bir ekranla birleştirilmiş projektörler (özellikle ultra kısa mesafeli projektörler) de kullanılabilir. Ultra kısa mesafeli projektörler ekrandan yaklaşık 1 fit uzağa yerleştirilir ve diyagonal olarak 2 metre boyutunda bir görüntü üretebilir. Ayrıca eğlence odasının uygun akustiğe sahip olduğundan emin olunmalıdır. İdeal olarak, doğru desibel seviyelerini elde etmek için uzman bir akustik mühendisine danışılmalıdır.

Eğlence Odası

Rahatlatıcı Bir Ortam Yaratmak

Yerden tasarruf etmek için, tüm filmlerinizi tek bir yerde depolayabilen ve böylece yüzlerce DVD’yi depolamak için gereken alanı ortadan kaldıran bir medya sunucusu da satın alabilirsiniz. Medya sunucusuna, evin Wi-Fi ağı üzerinden aynı anda birden fazla odadan bile erişilebilir. Eğlence odasındaki ambiyans, aydınlatma, klima ve ses sistemi ile ilgilenebilen bir ev otomasyon sistemi ile de zenginleştirilebilir. için, gece gökyüzünde, tavanda yıldızların etkisini sağlayan ışıklar seçilebilir. Karartılabilen veya kapatılabilen gömme ışıklar, eğlence odası için idealdir. Müzikle senkronize bir ortam aydınlatması da olabilir.

Eğlence Odası Dekoru: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

  • Bir eğlence odasındaki oturma düzeni, mevcut alana göre planlanmalıdır. Büyük bir alansa, tiyatro benzeri bir oturma düzenini tercih edebilirsiniz. Diğer seçenekler arasında rahat yatar koltuklar ve hatta geniş minderli seviyesinde oturma yer alır.
  • Odayı ağır mobilyalarla sıkıştırmayın. Rahat oturmaya ek olarak ev sineması ekipmanını da barındırabilmelidir.
  • Daha iyi akustik için hoparlörler rafların içine değil duvarlara monte edilmelidir. Oda ayrıca uygun akustik panellere ve izolasyona sahip olmalıdır.
  • Astarlı kalın perdeler eğlence odası için idealdir.

Bir Cevap Yazın

  1. Evde Bir Eğlence Odası Tasarlamak İçin İpuçları için yorumda bulun

    Evde Bir Eğlence Odası Tasarlamak İçin İpuçları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evde Bir Eğlence Odası Tasarlamak İçin İpuçları için ilk yorumu yapabilirsin.