Fayans Temizliği

Fayans Temizliği

Evlerde mutfak, tuvalet ve banyolarda kullanılmakta olan fayanslar zaman içerisinde kirlenir ve iki fayans arasındaki bölümler koyulaşır. Mutfak ve banyo fayans temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yapılan temizliğin sürekliliğinin olmasıdır. Uzun süre temizlik yapılmaması hijyen sağlamayı zorlaştıracaktır.

 

Fayans Temizliği Nasıl Olur?

Özellikle evlerde kullanımı yaygın olan fayans temizliği yöntemleri oldukça fazladır. İlk olarak deterjanlarla sağlanan temizlik vardır ki bunun için fayans temizliği adına üretilen deterjanlar kullanılır. Deterjan sünger yardımı ile fayansa uygulanır ve fayans temizliği sağlanır. Bunun dışında doğal malzemeler kullanılarak yapılan fayans temizliği vardır ki bu yöntem başrol beyaz sirkededir. Herhangi bir kabın yarısı ılık su ile yarısı ise beyaz sirke ile doldurulur ve süngerin sert tarafı ile fayansa uygulanır. Sonrasında ılık su ile durulanır. Bunun dışında 3 ölçü karbonat ile 1 ölçü çamaşır suyu karışımıyla da fayans temizliği gerçekleştirilebilir. Uygulama ıslak fayanslara karışımın dökülmesinin ardından yarım saat bekledikten sonra bolca durulanma ile tamamlanır.

 fayans temizliği

Derzlerin Temizliği

Fayanslar kadar fayans aralarının temizliği de oldukça önemlidir. Fayans aralarının temizliği için diş fırçası kullanabilirsiniz. Bunun için çamaşır suyunu su ile inceltip elde edilen arışımı derzlere dökme işleminin ardından diş fırçası ile ovmak yeterli olacaktır. Ağır kimyasallar temizlik amaçlı kullanılması hem fayanslar hem de sağlık için tehlikeli olacağından kullanımı önerilmez. Ayrıca fayans temizliğinde kullanılan malzeme deterjan ya da doğal ürün olan sirke ne olursa olsun temizlik sonrası mutlaka iyice durulanmalıdır.

seramik derz temizliği

Bir Cevap Yazın

  1. Fayans Temizliği için yorumda bulun

    Fayans Temizliği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fayans Temizliği için ilk yorumu yapabilirsin.