Fayans Ve Fayans Modelleri

Kökeni Fransızca olan fayans kelimesi, aslında İtalyan Faenza şehrinden kaynaklanan bir terim olarak bugün yapı sektöründe kullanılmaktadır. Bu yapı malzemesi, günümüzde mutfak, banyo, tuvalet ve istenirse zemin gibi birçok farklı noktada kullanılan bir kaplama malzemesi oluşturmaktadır. Düzgün bir yüzeye sahip olduğu ve renk çeşitliliği oluşturduğu için özellikle iç dekorasyonda çok sık tercih edilmektedir.

Bileşim açısından fayans sağlamlık ve estetik oluşturması kapsamında kalker, kaolin, feldspat ve kil gibi bileşenlere sahiptir. Bu bileşenlerin her biri çeşitli oranlarda yer almakla birlikte tarihi açıdan ise 8. yüzyıldan dahi günümüze kadar kullanıldığı bilinmektedir. Çok yüksek sıcaklıklarda bu malzemelerin bir araya getirilmesi sayesinde pişirilerek üretilen bu yapı malzemesi, özellikle banyo ve mutfak gibi ıslak zeminlerde dayanıklılığı sayesinde kullanılmaktadır.

Fayans Modelleri Nasıl Belirlenir?

Klasik bir şekilde bilinen yapısı dışında aslında banyo fayans modelleri birbirinden ayrılmakta ve bu sayede de seçim şansını artırmaktadır. Teknik anlamda kullanımı düşünüldüğünde ise döşeme yerlerine göre ortaya döşenen, kenara döşenen ve köşeye döşenen ürün çeşitleri yer almaktadır. Modeller düşünüldüğünde ise genellikle geometrik şekiller ve renk özellikleri ürün değişimleri ortaya çıkarmaktadır.

Genellikle birçok kişi bu ürünü seramik ile karıştırmakta ve aynı yapıya sahip olduğunu düşünmektedir. Ancak malzemenin seramik ile arasında belirli bir fark yer almaktadır. Zira seramik daha büyük boyutlu ve daha fazla çeşitli olmakla birlikte şekilli olmak zorunda değildir ve istenilen birçok farklı alanda kaplama için kullanılabilir.

Fayans Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ev dekorasyonu işinde fayans tercihleri gerçekleştirilirken mutfak, banyo ve tuvalet gibi kullanım alanları ön planda tutulduktan sonra bu alanlara uygun bir şekilde model seçimleri gerçekleştirilir. Bu nedenle kullanılacak alanda istenilen renk ve desen özellikleri göz önünde bulundurulduktan sonra da en önemli fiyat belirleyicilerden birisi marka olmaktadır. Çünkü her marka bahsedilen malzemeleri farklı oranda kullanarak, sağlamlık açısından değişen üretimler yapmaktadır.

Temel olarak fayans fiyatları tespit edilmesindeki en önemli ayrıntı ise ne kadar ürün miktarı tercih edildiğidir. Çünkü genellikle mutfak veya banyo gibi alanlarda kullanılacak ürün, boyutlara göre belirli karo sayısı veya metrekare ölçüsü ile temin edilir. Bu nedenle kullanım alanının boyutları, tercih edilecek ürün miktarı üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olarak fiyatlarda da değişim sağlar.

Bir Cevap Yazın

  1. Fayans Ve Fayans Modelleri için yorumda bulun

    Fayans Ve Fayans Modelleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fayans Ve Fayans Modelleri için ilk yorumu yapabilirsin.