İÇ MEKAN TASARIMI VE İÇ MİMARİ TASARIM

Evlerimiz, ofislerimiz ve daha nice bize özel yaşam alanları, dekorasyon itibariyle ruh halimizi ve davranışlarımızı etkiler. Renklerin ve dokuların enerjisi, mobilyalar ve duvar boyalarıyla birleşince bizim için çeşitli atmosferler oluşturur. Bu atmosferler arasından kendimizi en rahat hissedeceğimiz ve o iç mekânlar ile aramızda pozitif bir bağın oluşmasına olanak sağlayacak dekorasyonları seçmemizde fayda var. Ayrıca iç mekan tasarımı her ne kadar insanı rahatlatmaya ve streslerinden arındırmaya yönelik dekore edilen bir mimari olsa da ofisler ve çeşitli çalışma alanlarında, rahatlık ve huzur veren açık renklerden ziyade kırmızı ve lacivert gibi motive edici renkler kullanılır. Yatak odaları, dişçi klinikleri ve kütüphanelerde tercih edilen beyaz ve açık mavi tonları güven duygusu yarattığı için genelde bu renkler tercih edilir. Ayrıca hepimizin mutlaka yolunun düştüğü restoranlar ve fast food zincirlerinde kullanılan ve insanın iştahını açan kırmızı tonlarından da anlaşıldığı üzere, renklerin enerjisi insanların ruh halleri üzerinde oldukça etkilidir.

İÇ MEKAN FİKİRLERİ

Renkler her ne kadar iç mimari tasarım konusunda mihenk taşı olsa da mobilyalar ve dekoratif objelerle süslenmediğinde bir anlam ifade etmez. Çeşitli akımlarla dekore edebileceğiniz iç mekânlarınızı tamamıyla kendinize özgü eşyalarla da oluşturabilirsiniz. İlham verebilecek birkaç iç mekân fikri şu şekildedir;

  • Temalı iç mekan dekorasyonu:

Sevdiğiniz filmler, akımlar ve tarzlar ışığında temalı bir dekorasyon yapabilirsiniz. Country tarzı bir iç mekân dekorasyonu ya da fütüristik bir bakış açısıyla ele alınmış dekorasyonlarla kendi yaşam alanınıza uygun imajlar yaratabilirsiniz.

  • Eklektik stil iç mekan dekorasyonu:

Kırmızı, sarı ve turuncu renklerin bir araya gelerek şık ve sıcak bir görsel şölen sunduğu bu stil ile farklılıktan doğan bir ahenk yakalayabilirsiniz. Ayrıca birbirinden farklı renk ve dokuda eşya ile etnik bir görünüm de yakalayabileceğiniz bu dekorasyonda, duvar ve zemini iddialı renklerde seçmemenizde fayda var.

  • Tavan dekoru ile iç mekan dekorasyonu:

Büyük pencereler ve yüksek tavanlara sahip bir oturma salonunuz varsa görkemli avizeler ve tavan süslemeleri ile ihtişamlı bir görüntü elde edebilirsiniz.

  • Simetri iç mekan dekorasyonu:

Mükemmeliyetçi bir tutuma sahipseniz ve düzen sizin için en iyi dekorasyon stiliyse simetrik bir iç mekân dekore ederek keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle şömine ile şık bir görüntü yakalayabileceğiniz bu tarzda, kırık beyaz ve kahve tonlarıyla klâs bir görüntü oluşturabilirsiniz.

http://www.beyazadim.com.tr/

Bir Cevap Yazın

  1. İÇ MEKAN TASARIMI VE İÇ MİMARİ TASARIM için yorumda bulun

    İÇ MEKAN TASARIMI VE İÇ MİMARİ TASARIM için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İÇ MEKAN TASARIMI VE İÇ MİMARİ TASARIM için ilk yorumu yapabilirsin.