İnox Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

Bu yazıda inox nedir, inox nerelerde kullanılmaktadır? Ankastre eşyalarla inox’un ne gibi bir ilgisi bulunmaktadır? Ankrastre satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekir? İnox ürünler nasıl anlaşılmaktadır? Bu yazıda bu sorulara cevap arayacağız.

İnox Nedir?

İnox, paslanmaz çeliğe verilen addır. Inox ürünler, paslanmaya, aşınmaya ve yıpranmaya dayanıklı bir özelliğe sahiptir. Bu özellik paslanmaz çeliğin pürüzsüz bir yüzeyi sayesinde doğal olarak meydana gelmektedir.

İnox’un sert yüzeyi ve pürüzsüzlüğü hem temizlik imkanını kolaylaştırmaktadır hem de havada dolaşan mikrop taneciklerini engelleyen bir zemin oluşturmaktadır. İnox bir kaplama veya yüzey değil, paslanmaz çeliğin kendisidir. Gerçek bir İnox’da meydana gelen herhangi bir parmak izi, aşınma, pas vb. gibi bir aşınma şeffaf tabakayla yenilenebilir.

İnox, tamamen paslanmaz çelikten üretilmiş bir malzeme türüdür; temizleyiciler, asitler veya herhangi bir başka maddeyle etkileşmediği için herhangi bir deformasyona uğramamaktadır. Bu malzemelerin yemeğinize koku ve tat olarak karışmasına imkan yoktur. Bazı modeller ve markalarda İnox yerine saç gibi maliyeti düşük olan malzemeler kullanılmaktadır. Ankastre satın alırken tercih edilen ürünün yapım malzemesinin İnox olup olmadığını küçük bir mıknatısla anlamanız mümkündür. Mıknatıs İnox yüzeylere tutunmazken saç yüzeylere hemen yapışmaktadır. Paslanmaz çelik, %10 üzerinde krom içeren karbon – demir alaşımıdır. Krom, malzeme ısıya karşı dayanıklılık kazandırır.

İnox Nerelerde Kullanılır?

Evde

Pişirme aletleri ve mutfak, çamaşır ve bulaşık makineleri, buzdolapları, mutfak lavabo ve evyelerinde, barbekü ve mangal, ve banyo aksesuarlarında kullanılmaktadır.

İnox Nedir

Ticari (Profesyonel) Mutfaklarda

Restoran mutfaklarında, yiyecek servis ekipmanları ve havalandırma cihazlarında kullanılmaktadır.

Gıda İşlemede

Büyük gıda ve sıvı taşımacılığı, fermente ve bekletme tesislerinde, fıçılarda, şarap üretim ve saklama tesislerinde, balık ve et endüstrisinde, yiyecek saklama ve konserveleme fabrikalarında, mandıralarda kullanılmaktadır.

Genel Kamu

Çöp kovalarında, , geri dönüşüm kutularında, merkezlerinde, genel tuvaletlerde (el kurutma cihazı, lavabo, kağıt havlu tutacağı), yüzme havuzlarında kullanılmaktadır.

Sağlık

Tedavi için ameliyathanelerde, özel havuzlarda ve cerrahi aletlerde kullanılmaktadır.

Altyapı Tesisleri

İçme suyu dağıtımlarında, boru ve malzemelerinde, arıtma ve su depolama tesislerinde ve hava işleme tesislerinde kullanılmaktadır.

Bunların dışında otomotiv sektöründe, yapılarda, elektronik cihazlarda ve daha birçok farklı alanlarda kullanımı dünya çapında artarak devam etmektedir. İnox ürünler satın alırken dikkat etmeniz gerekir. Bazı firmalar rant malzemesi olarak kullanmaktadır. İnox görünümlü olan yani inox look ürünler üretilmektedir. Bu yüzden güvenilir firmalardan ürünleri satın almanızda fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

  1. İnox Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları için yorumda bulun

    İnox Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnox Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları için ilk yorumu yapabilirsin.