İskandinav Tarzı Dekorasyona Dair Bilmeniz Gerekenler

Son dönemlerin en popüler ve en dekorasyon fikirlerinden biri olan İskandinav tarzı dekorasyonla evlerinizi ve ofislerinizi yeniden dekore etmeye ne dersiniz?

Özellikle sade çizgilerden hoşlanan, masumiyetin rengi beyazı dekorasyonda sık sık kullanmaktan keyif alanlara hitap eden İskandinav tarzı dekorasyon; şık ve sade tasarımları ile sizlere harika bir ortamda yaşama ya da çalışma imkanı tanıyor.

Bu yazımızda yeni evlenen ve evini dekore etmeyi planlayanlar için İskandinav tarzı dekorasyon örneklerine yer vermek ve evinizi döşerken hangi noktaları göz önünde bulundurmanız gerektiğine kısaca değinmek istiyoruz.

İşte; İskandinav tarzı dekorasyona dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  • Beyaz ya da nude tonlara mobilyalarınızda yer verin

Danimarka, Finlandiya ve Norveç gibi ülkelerin dekorasyon anlayışının temelini oluşturan beyaz ve nude ton mobilya ve aksesuarlara ev, ofis dekorasyonunuzda bol bol yer vererek; bu dekorasyonun ilk aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Yalnız bu noktada oldukça yalın ve minimalist yani abartısız mobilya ve aksesuar tercihinde bulunmalı; fonksiyonel yani kullanışlı eşyaları seçmeye özen göstermelisiniz.

  • Ahşap mobilyalarla renkli aksesuarları birlikte kullanın

Kuzey ülkelerinin olmazsa olmaz dekorasyon tercihleri arasında yer alan ahşap mobilyalar; İskandinav tarzı dekorasyonun da vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.

Doğanın esintilerini evinizde ya da ofislerinizde hissetmenize olanak tanıyan ahşap mobilyalar sayesinde hem modern hem de her daim moda olmayı başaran bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Ahşap mobilyalarınızı doğayı temsil eden yeşil ve mavi renkli aksesuar ve duvar tabloları ile taçlandırarak; İskandinav tarzı dekorasyonunuzun eksiksiz bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

  • El yapımı ve doğal malzemelerle kendi yaşam alanlarınızı kendiniz yaratın

Son derece yaratıcı olan İskandinav insanları kendi eşyalarını kendileri yapmaktan oldukça keyif alıyor.

Sizler de el becerinize güveniyorsanız; İskandinav tarzı kendin yap fikirlerine bir şans verebilir; doğal malzemelerden yararlanarak hazırladığınız aksesuarlarla evlerinizde sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

  • Gereksiz eşya kullanımından mümkün olduğunca kaçının

Sadelik ve işlevsellik üzerine yoğunlaşmış olan İskandinav tarzı dekorasyonda gereksiz eşyalar hiçbir şekilde kullanılmıyor.

Ferah, iç açıcı mekanlar yaratmayı hedefleyen bu dekorasyonda göz yoran, karmaşık dekorasyondan mümkün mertebe kaçınılıyor.

Bu yüzden sizler de ev dizaynınız esnasında ‘az ve öz’ felsefesini benimseyerek; daha rahat edeceğiniz bir dekorasyon anlayışını benimseyebilirsiniz.

  • Nötr renklerle duvarlarınızı boyayın

Beyaz, krem, yeşil ve mavi renklerin ana renk olarak kullanıldığı bu dekorasyona ait bir başka ayrıntı ise duvarlarda daha çok pastel ve nötr renklerin kullanılması!

Yani beyaz mobilyalarla donattığınız evinizin duvarlarını gri, bej gibi nötr renklerle boyayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. İskandinav Tarzı Dekorasyona Dair Bilmeniz Gerekenler için yorumda bulun

    İskandinav Tarzı Dekorasyona Dair Bilmeniz Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İskandinav Tarzı Dekorasyona Dair Bilmeniz Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.