Kardeş Odası Dekorasyonu

Evdeki çocuk sayısının artmasından ötürü kardeş odasının şart olduğunu görebilmeniz mümkündür. Ancak bu odayı dekore ederken nerden başlayacağınızı ya da nasıl dekore edeceğinizi bilmemeniz çok doğal bir durumdur. Çünkü ülkemizde kardeş odasının nadir duyulduğunu ve nadir olarak kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. Ancak siz yine de kardeş odasını çok güzel bir şekilde dekore etmek istiyorsanız, doğru içerikte olduğunuzu söylemek isteriz.

Dekorasyonu

Kardeş Odası

Kardeş Odası Dekorasyonunda Yaş Farkını Göz Önünde Bulundurun

Kardeş odası dekorasyonu yaparken, odada birden fazla çocuğun kalacağını ve bu çocuklar arasında yaş farkının olacağını unutmamanız gerekmektedir. Bu nedenle hem ufaklığa hem de abi veya ablaya mutlaka uygun eşyalar seçmeniz daha iyi olacaktır. Öncelikle gelecek olan kardeşin henüz olmasından dolayı odada fazla yer kaplaması anlamsız olacaktır. Ayrıca abi veya abla bu duruma tepki gösterebilir veya kıskançlık duygusuna yenik düşebilir. Bu nedenle küçük kardeş için ufak çaplı bir alan yeterli olacaktır. Odada beşiğinin ve diğer eşyalarının kaplayacağı kadar yer kullanmak, kardeş odasında kardeşin bulunabileceği alandır. Öte yandan eşya seçimi konusunda gelecek olan kardeşin daha avantajlı olması, abi veya ablayı kıskandırabilir. Bu nedenle eşya seçimi konusunda da mutlaka dikkatli olmak gerekmektedir.

Eşyaları Kardeşlere Göre Özelleştirebilirsiniz

Kardeş odası dekorasyonlarında, kardeşlerin eşya kullanımı konusunda birbirleri ile sıkıntı yaşamamaları adına ve kendilerini özel hissetmeleri adına, eşyalara baş harf uygulaması yapabilirsiniz. Abi veya abla eşyalarına kendi baş harflerini koyarken, kardeş eşyalarına ise kendi baş harfini koyabilirsiniz. Bu sayede tarz veya zevk çatışmaları yaşanmazken, kardeşler eşya kullanımı konusunda birbirlerine saygı göstermeleri gerektiğini öğrenebilirler. Ayrıca bu sayede kardeşler arasında ayrım yapıldığı gibi bir hissiyatın oluşması söz konusu dahi olmaz.

Kardeş Odası Dekorasyonlarında Eşitlik İlkesi

Kardeş odası dekorasyonları için eşitlik ilkesinin çok büyük fayda sağlayacağını söylemek isteriz. Eğer kardeşler birbirlerine yaşça çok yakınsa ve hatta ikizlerse, kardeşlere aynı eşyaların ya da benzeri eşyaların alınması büyük bir eşitlik sağlayacaktır. Ayrıca odada eşya konumlanmasının bile simetrik olarak yapılması, kardeşler arasında uyumun artmasına, kıskançlık kavgalarının azalmasına neden olacaktır. Özellikle yaşça birbirlerine yakın olan kardeşler bu eşitlik ilkesi sayesinde eşit şartlar altında olduklarını ve bu nedenle ayrımcılık yapılmadığını çok daha iyi bir şekilde kavrayacaklardır. Ayrıca eşyaların eşit bir şekilde dağılması ve konumlanması, kardeşler arasında eşya kullanımı nedeniyle tartışmaların yaşanmaması için de harika bir olacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Kardeş Odası Dekorasyonu Kardeş Odası Dekorasyonu için yorumda bulun

    Kardeş Odası Dekorasyonu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kardeş Odası Dekorasyonu için ilk yorumu yapabilirsin.