Makam Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları

Vali ve kaymakamlık odaları başta olmak üzere devletin üst pozisyonlarında görev alan kişilerin çalışma odası olarak tanımlayabileceğimiz makam odalarının şüphesiz ki kişinin konumuna yakışır bir şekilde dekore edilmesi gerekiyor.

Üst düzey devlet memurlarının daha verimli çalışabilmeleri adına oldukça önemli olan makam odası dekorasyonunun ayrıca misafirleri de en iyi şekilde ağırlamaya yönelik olarak düzenlenmesi, oldukça önem arz ediyor.

Makam odası dekorasyonunun püf noktaları başlıklı bu yazımızda odanızı dekore ederken dikkat etmeniz gereken birtakım ince detaylara kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, makam odası dekorasyonuna dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  • Yalın ve modern tasarımlara ağırlık verin

Makam odası dekorasyonu sırasında şüphesiz ki dikkat edilmesi gereken ilk husus, odanın aynı zamanda devleti temsil ettiği olmalı!

Bu noktada rengarenk ve cıvıl cıvıl eşyalar ve objeler seçmek yerine belirli bir ağırlığı ve duruşu bulunan mobilya ve eşyalardan yana tercihinizi kullanmalısınız.

Örneğin, mavi renge sahip tek renk bir koltuk takımı ile odanızı dekore ederek, daha saygın bir atmosfer elde edebilirsiniz.

Misafirlerinizi ağırlayacağınız ve bazen de dinleneceğiniz koltuk takımı seçimi esnasında önceliğinizi deri koltuk takımlarına vermelisiniz.

  • Gözü yoran ve dikkatinizi dağıtan aksesuar kullanımdan kaçının

Renkli ve ışıltılı duvar tablolarının kullanıldığı bir makam odası, hem sizin dikkatinizi dağıtacağı gibi hem de misafirlerinizin şaşkınlık içerisinde kalmasına neden olabilir.

Ağırladığınız kişilerin de devletin diğer kurumlarında üst pozisyonlarda çalışan ve büyük çoğunluğu takım elbise ile dolaşan kişilerden olduğunu unutmamalı, duvar tablosu ve obje seçiminde de sadeliliği elden bırakmamalısınız.

Açık renk duvar rengi seçimi ile de sade şıklığa vurgu yapabilirsiniz.

  • Makam odası koltuğu kullanın

Makam odalarını personel odalarından ayıran bir diğer nokta ise makam odalarında kullanılan ve kalitesi ve fiyatı ille personel koltuklarından birkaç tık daha yüksekte olan çalışma koltukları olarak karşımıza çıkıyor.

Makam odasında kullandığınız sıradan bir koltukla imajınızın zedelenmesine neden olabilirsiniz.

Bu yüzden konforlu, rahat ve makam odasına yarışır bir çalışma koltuğu satın alarak, hem kendiniz rahat edebilir hem de misafirlerinizin gözündeki saygınlığınızı arttırabilirsiniz.

  • Aydınlatmada beyaz ışık tercih edin

Odanızın dekorasyonu esnasında aydınlatma tercihinizi de düzgün bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Sarı ışık kullanmanız, gözlerinizin daha da yorulmasının ötesinde misafirlerinizin kendini rahatsız hissetmesini beraberinde getirebilir.

Aydınlatma kapasitesi yüksek, odayı daha ferah gösteren aydınlatma tercihiniz ile makam odası dekorasyonunuzu eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Makam Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları için yorumda bulun

    Makam Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Makam Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları için ilk yorumu yapabilirsin.