MEMBRAN KULLANIM ALANLARI YAPISI NASILDIR VE NE İŞE YARAR

Membran genel mânâsı ila yapıların suya temas eden bölgelerinde herhangi bir su çekme ya deformasyonun oluşmaması için yalıtım amaçlı kullanılan malzemeye verilen addır. Birçok kalite ve yapıya sahip onlarca çeşit membran sektörde bulunmakta ve birçok marka bu ürünü piyasaya sürmektedir.

Temelde yapıların su girmesini engelleyen drenaj sistemleri zarar vermemesini sağlarken betonun su çekmesini engelleme de rol oynamaz. Bu sebeple yalıtımsız binalarda betona zarar veren su çelik donatıda yapının bozulmasına sebep olur ve ömrünün kısalmasına aynı zamanda yapıda rutubet ve yapıdaki soğuğun engellenememesine neden olur. Temelden ki toprak zeminin neden olduğu sızıntı suları geçici veya sürekli basınçlı yeraltı sularına engel olabilmek için muhakkak binayı yalıtımlı hale getirmek gerekir. Yalıtım uygulanan yapılarda binaların daha uzun ömürlü olması yapıda ısı kaybının ve sağlıklı yaşamın kısıtlanmamasını sağlar. Beton duvarların yağmurdan etkilenmemesini sağlayan bir diğer etken ve önemli bir faktör de terasın ve çatının doğru şekilde yapılmasıdır.

Membran kullanımı ile suyun binaya geçirmesi engellenmektedir duvarların daha sağlam ve daha dayanıklı hale gelmesi sağlanırken aynı zamanda konforlu bir yaşam içinde betonun sağlanmasıda oldukça etkilidir. Bitümlü membran ve şalumo alevi ile uygulanan membran kolay uygulanır ve sorunsuz olarak binanın uzun ömürlü korunmasında katkı sağlar. Aynı zamanda ülkemizdeki deprem tehlikelerine karşı binalardan aşırı yüklerin kaldırılması ilkesine dayalı inşa edilen yapılardan hafif yapısıyla ve görsellik açısından güzelliği ile membran uygulamaları çatıları yormadan binanın korunmasını sağlamaktadır.

Membran ülkemizde son yıllarda yapılan yapılarda vazgeçilmez izolasyon ürünü olarak tercih edilmekte olup hem görsellik hem binanın yapısının bozulup, zarar görmemesi hem de binaya aşırı ve gereksiz yükün ortadan kalkması açısından oldukça uygun bir üründür. Bu ürün ekonomik olması açısından da binaya sağladığı faydalar açısından değerlendirildiğinde yeni yapılan yapılarda kullanıldığı gibi eski tip yapıları yenileme aşamasındadır tercih edilmelidir.

Membran yalnızca inşaat sektöründe kullanılan bir terim olmamakla birlikte bilim alanında da birçok karşılığı olan bir terimdir. Hücre membranı; hücrenin dış kısmında bulunan molekülleri özelliklerine göre hücre içinde alan veya dışarı atan katmana denir. Yani hücre zarı teriminin karşılığı olarak hücre membranına kullanılabilir. Yapay membran; Endüstri ve laboratuvar ortamında yalıtımı ve saflaştırmayı sağlayan bir teriminin karşılığı olarak sentetik mebran kullanılabilir. Bir diğer kullanım alanı olarak Bazal membran; epitel hücrelerinin bazal kısımlarına döşenerek epitel altındaki bu ağ dokuları ayıran iskelet kası, kalp kası ve düz kas ile sinir hücrelerinin etrafını kaplayan ara madde ve ince tabaka anlamında Bazal membran terimi kullanılmaktadır. Membran gerek bilim gerek inşaat sektöründe kullanılan anlamlarıyla yalıtım ve izolasyon ifadelerini karşılayan zar yapısı anlamına gelen ifadeleri kapsar. Görüldüğü üzere piyasada çeşit çeşit membran bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve fiyat listesine ulaşmak için : Membran Nedir ? Membran Fiyatları sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. MEMBRAN KULLANIM ALANLARI YAPISI NASILDIR VE NE İŞE YARAR için yorumda bulun

    MEMBRAN KULLANIM ALANLARI YAPISI NASILDIR VE NE İŞE YARAR için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak MEMBRAN KULLANIM ALANLARI YAPISI NASILDIR VE NE İŞE YARAR için ilk yorumu yapabilirsin.