Mobilya Alırken Bunlara Dikkat

Mobilyalar çeşitli çeşitli ahşaplardan yapılan, göz kamaştırıcı renklerde ve tasarımlarda olan eşyalardandır. Peki mağazada, internette gördüğünüz bir mobilyanın evinize yakışıp yakışmayacağını nasıl bileceksiniz? Çünkü bir çok insan özenle seçtiği, beğenerek aldığı mobilyaları evlerine yerleştirdiğinde bir de bakıyor ki, bu mobilyalar oraya ait değilmiş gibi duruyor. Siz de bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız mobilya seçiminde çok önemli olan bazı hususlara dikkat etmelisiniz.

 
Öncelikle bir mobilyayı çok beğendiğiniz için almak doğru bir karar değildir. O mobilyanın işlevine bakmanız gerekir. Şekli, hangi odaya koyacağınız ya da odada hangi köşede duracağı dahi önemlidir.

 
Eğer bir alacaksanız o koltuğa yalnızca vitrinde bakarak aldanmayın. Özellikle koltuk gibi mobilyalar bir süs eşyası değil, unutmayın! Eğer imkanınız varsa mutlaka rahatlığını kontrol edin.

 
Yine mobilyalar için önemli olan bir başka konu da teknik konulardır. Yani yalnızca rengine bakmaktan öte, o mobilyanın hangi ağaçtan yapıldığını, içindeki elyafın cinsini ve hatta ödeme seçeneklerini bile göz önünde bulundurun.
Bir de son zamanlarda ortaya çıkan ahşap dışında malzemelerden üretilmiş mobilyalar var. Siz siz olun ahşaptan şaşmayın. Görünüm olarak her ne kadar göze hoş gelse de, ahşabın en sağlıklı ve değerli mobilya olduğunu unutmayın.

 
Aldığınız ürünün garantisi olup olmadığına dikkat edin. Kısa bir süre sonra mobilyanızın üretim kaynaklı olarak başına bir şey geldiğinde arayacağınız bir yerin olmasına dikkat edin. Elbette önemli olan böyle bir sorunla karşılaşmayacak ürünler seçmektir ama elinizin altında böyle bir servisin olması da kötü değildir.

 
Renk konusunda sonsuz tercihinizin olduğunu farketmişsinizdir. Burada önemli olan mobilyanın mekanla olan uyumudur. Bu nedenle mobilyanızı koyacağınız yere hakim olan rengi düşünerek karar vermelisiniz. Örneğin toprak tonlarındaki bir mekana kırmızı tercihlerde bulunmak gibi. Zıt renklerin uyumunun söz konusu olduğu mobilya-mekanlar da vardır ancak bu maceraya atılmak için mutlaka bu işten anlayan birine danışın.

 
Son olarak soru sormaktan çekinmeyin. Alacağınız ürünü yıllar boyunca kullanacaksınız. Bu nedenle bu ürünü alırken her şeyi öğrenmek hakkınız. Satış yapan kişiye mutlaka aldığınız ürünle ilgili teknik sorular sorun. Alacağınız cevaplar seçiminizde de etkili olacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Mobilya Alırken Bunlara Dikkat için yorumda bulun

    Mobilya Alırken Bunlara Dikkat için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mobilya Alırken Bunlara Dikkat için ilk yorumu yapabilirsin.