Özgür Ruhların Stili: Loft Dekorasyon Trendi

Özgürlüğüne düşkün olan, başı buyruk bir yaşam sürmekten hoşlanan, her şeyden öte aile kavramından epey bir uzakta bir hayat tarzını benimsemiş kişiler için birebir olan loft dekorasyon trendi, bireyselleşmenin ve yalnızlığın daha da tırmandığı son zamanlarda giderek daha da popüler bir hale gelmeye başlıyor.

Öyle ki ülkemizde de yavaş yavaş bir akıma dönüşen loft dekorasyon stili ile döşenmiş evlere İstanbul gibi büyük şehirlerde rastlayabiliyoruz. Lakin henüz küçük şehir ve kasabada yaşayanlar tarafından tanınmayan bu stil, aslında Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasında kırsal kesimde bile moda olmayı sürdürüyor.

Özgürlüğün simgesi haline gelen loft stili daha çok yalnız başına yaşayan kişilere hitap etse de ev arkadaşları ile evini paylaşan kişiler tarafından da ilgi görmüyor değil. Daha çok konaklama ve dinlenme evi olarak da tercih edilen garaj ve hangar tipi bu yaşam evleri, günümüzde yepyeni trendler ile buluşarak daha modern bir görünüme kavuşmuş durumda!

Yani sizler de bir süreliğine kafanıza dinlemek ya da arkadaşlarınızla zaman zaman toplanarak, sohbet edebileceğiniz bir yaşam alanına sahip olmak adına garaj tipi bu yaşam alanlarından birini kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz.

Peki, Loft dekorasyon stilinin olmazsa olmazları nelerdir? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

  • Metal ve ahşap aksesuarları birlikte kullanın!

Daha çok ahşap mobilyaların yoğun bir şekilde kullanıldığı loft dekorasyonunda sıklıkla country, vintage ve retro tarzı aksesuar ve mobilyalara da rastlayabiliyoruz.

Konfor ve rahatlığın ön plana çıktığı bu dekorasyon stilinde doğal ve sade tasarımlar vurgulanarak, sade bir şıklık elde edilmeye çalışılıyor.

Ülkemiz söz konusu olduğunda ise loft dekorasyon ile dekore edebileceğiniz yerlere çatı katlarınızı örnek olarak gösterebiliriz. Şayet, size ait bir garajınız, deponuz ya da hangarınız bulunuyorsa bu yaşam alanlarını da bir iç mimardan yardım alarak, yeniden dekore edebilir ve loft trendine uygun bir hale getirebilirsiniz.

  • Duvarları mutlaka loft stiline uygun tablolar ile donatın

Standart apartman dairesi, ofis ya da villa vb. diğer yaşam alanlarının aksine genellikle ot tuğla şeklinde sıvasız duvarların kullanıldığı bu stilde duvarları renklendirebilmek adına boyutları son derece büyük olan tablolar kullanmanız gerekiyor.

Özellikle doğa temasının yer aldığı tablolar, tuğla duvarlar ile birleştiğinde ortaya şahane bir görüntü çıkıveriyor.

  • Deri koltuk takımları ile maskulen bir hava yaratın

Feminen dekorasyon stilinin epey bir uzağında olan Loft stili, daha çok maskulen obje ve aksesuarlardan yararlanıyor.

Özellikle iki katlı olarak inşa edilen garaj tipi evlerde herhangi bir kapı ya da odaları birbirinden ayıran duvarların bulunmaması, daha ferah ve geniş bir alanda yaşayabilmenizin yolunu açıyor. Ancak bu noktada seçilen koltuk takımı, yemek ve çalışma masası gibi aynı zeminde ve aynı yaşam alanında yer alacak olan tüm eşyaların birbiriyle uyum içerisinde olmaları gerekiyor.

Kullandığınız koltuk takımlarının ev dekorasyonuna uygun olması adına deri ve kaba görünen yani geniş mekanlarda gözden kaybolmayan hacimli koltuk takımlarına yer verebilirsiniz.

  • Yüksek tavanlara uygun aydınlatma tercihinde bulunun

Ev ve ofislerimizdeki tavanların en az 2-3 katı yüksekliğinde olan bu evlerin tavanlarında sıradan bir aydınlatma sistemi kullanmanız, hem evinizin aydınlanmaması hem de dekorasyonun eksik kalması anlamına geliyor.

Bu yüzden aydınlatma tercihinde bulunurken de uzun ve sarkıntılı aydınlatma modellerinden birine şans vermeniz gerekiyor. Bu noktada salaş, gösterişten uzak, sade bir aydınlatma modeli seçerek, dekorasyonunuzda mükemmel bir uyum elde edebilirsiniz.

  • Şık bir şömine ayrıntısı ile dekorasyonunuza hareket katın

Mermer, ahşap, deri detaylarının sıklıkla kullanıldığı, adeta dağ evlerini andıran bir görünümü bulunan Loft dekorasyonunuza hareket katmak istediğinizde şık bir şömine, geniş ve büyük bir ahşap kitaplık tercihinde bulunabilir ve muazzam bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Heykeltıraş, mermer masa, ahşap merdiven detaylarının yer aldığı dekorasyonunuzu, tam da geniş ve yüksek pencerelere uygun olan vintage tarzı perdeler ile taçlandırabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Özgür Ruhların Stili: Loft Dekorasyon Trendi için yorumda bulun

    Özgür Ruhların Stili: Loft Dekorasyon Trendi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Özgür Ruhların Stili: Loft Dekorasyon Trendi için ilk yorumu yapabilirsin.