Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle araba satılıyor mu sorusu; araba almak isteyen birçok kişinin aklında bulunan bir sorudur. Peşinat vermeden senetle araba almayı herkes ister. Ancak, günümüzde, ekonomik şartların zorlaşmasından mütevellit insanların peşinat vermeden araba alması pek mümkün gözükmemektedir. Senetle araba al imkanı genel olarak taşıt kredisi kullanamayan kişilerin başvurduğu bir yöntem olarak bilinmektedir. Ayrıca, bu yöntemin genel geçerliliğinin olduğunu ve birçok kişi tarafından kullanıldığını belirtmek gerekir.

Senetle araba satın almak isteyenlerin bu eylemi yaparken karşı tarafa güvenmesi önemli bir zorunluluktur. Peşinat vermeden senetle araba satın almak mümkündür. Çünkü, bu işi tabiri caizse ticarete çevirmiş birçok esnaf ve galerici bulunmaktadır. Bu tür esnafların senetle araba satma imkanını bir kolaylık olarak tüketicilere sunması söz konusu olmaktadır. Bu noktada, galericilere güven duymak gerekmektedir.

Senetle Araba Alınması Sürecinde Bilinmesi Gerekenler

Senetle araba alma sürecini bir örnekle açıklamak mümkündür. Kişinin elinde 450 TL olduğunu varsayalım. Bu paranın 300 TL’sini notere vermektedir. Bu paranın notere verilmesinin amacı, araca rehin koydurmaktır. Geri kalan 150 TL ise aracın alım satım işlemlerinde kullanılmaktadır. Senetle nasıl alınır diyenlere işin aslının farklı olduğunu anlatmalıyız. Birçok kişi kredi notunun düşük olmasından, bankaların kara listesinde olmasından ve sicilinin bozuk olmasından dolayı bankalardan kredi çekemez. Bu noktada, galericinin kişinin yerine bankadan kredi çekmesi mümkün olmaktadır. Galerici; kendi adıyla kredi çekmektedir. Galericinin hem krediden hem de arabanın satışından kar elde etmesi söz konusu olmaktadır.

Galericinin yapmış olduğu işlemi bir örnekle açıklamak mümkündür. Galericinin 60 ay vadeli ve aylık %1.5 gibi bir faiz oranıyla kredi çektiğini düşünelim. Galerici, bu şartlar altında kredi çekse bile arabanın gerçek sahibine %2 faiz oranıyla geri ödeme planı oluşturacaktır. Bu sayede, %0,5 gibi bir kar oranına sahip olacaktır. Buna ek olarak, galericinin sattığı araba üzerinden de kar etmesi mümkündür. Örneğin, 50 bin TL’ye galerici tarafından alınan arabanın 55 bin TL’ye gerçek sahibine satılması sayesinde galericinin beş bin TL karı olmaktadır. Sonuç olarak, galerici ve müşteri arasında güven ortamı olduğu takdirde senetle araba alınabilir.

https://www.faizsizkonut.com/senetle-araba-nasil-alinir/

Bir Cevap Yazın

  1. Senetle Araba Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Senetle Araba Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Senetle Araba Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.